Filmy

Zveřejněno dne 1. 4. 2021
RECENZE: Tygr z chatrče
Není tomu tak dávno, co když západní divák narazil na sousloví „bollywoodský film“, nezřídka to považoval za překlep. A jakmile už se na nějaký takový snímek zkusil podívat, připadal mu šíleně pomalý a nechápal, proč je v něm tolik písní a tanců. Ale pak přišel oscarový úspěch Milionáře z chatrče.


Milionář z chatrče není většinově indický film, koneckonců natočil jej Brit Danny Boyle. Rozhodně se mu na Bollywood podařilo zaměřit větší pozornost, ale co do narativní výstavby nebo třeba rychlosti střihu zůstal věrný postupům, s nimiž si jej jeho fanoušci spojují. Především tematicky šlo o romantickou pohádku, která nuzotu poměrů, z nichž vzešel hlavní hrdina, využila především ke hře se zjitřenými emocemi. Nemálo lidí cítilo potřebu se vůči takovému obrazu druhé nejlidnatější země vymezit. A přesně to dělá i Bílý tygr.

Nový snímek nepříliš známého, ale už dost zkušeného amerického rodáka Ramina Bahraniho tvoří k Boylovu hitu přímou i přiznanou antitezi. Žánrově se přesouvá až někam ke kriminálnímu thrilleru. Zkratkovitý styl vyprávění s několika výraznými skoky v čase i příběh snahy opustit bezvýchodnost svých kořenů a domoct se úspěchu ovšem hovoří za mnohé. Bílý tygr je zároveň mnohem temnější podívanou. I postavy, jimž by za jiných okolností bylo možné fandit, vykazují nevídané množství morálních přešlapů.

Ani Bílý tygr přitom není indickým filmem, na to je jeho snaha oslovit běžné uživatele Netlixu příliš jednoznačná. V závěrečné čtvrtině si navíc kousne do tolika potenciálních dalších linií příběhu, že je nad jeho síly je stačit strávit. Za pozornost však stojí bez ohledu na divákův vztah k citovanému „předobrazu“.

Hodnocení:
IMDb 72 %
ČSFD 71 %
Kult 75 %

Bílý tygr
Ramin Bahrani
Premiéra na VOD 22. ledna 2021

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 04/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Michal Prokop, Framus Five
Mohlo by to bejt nebe…
SUPRAPHON
Dlouho očekávané nové album naší rockové legendy. Dvanáct původních písniček a jedna speciální cover verze. Michal Prokop ve špičkové autorské i pěvecké formě. Odkazy přátel, návraty k podstatě i překvapivé spolupráce.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+