Knihy

Zveřejněno dne 22. 3. 2021
Návrat do uliček stínadelských
Stínadla Jaroslava Foglara – tajemnými uličkami protkaný domov Jana Tleskače, ježka v kleci a Vontů se žlutými špendlíky na klopách – se vrací v komiksovém svazku Rváčov I. Ocitáme se v 80. letech na Starém Městě, kde vzniká první postvontské dětské hnutí inspirované literárním dílem Jestřába neboli Jaroslava Foglara. Dílem, které začalo žít vlastním životem.Celý komiksový příběh Rváčov vychází mimo jiné ze vzpomínek pamětníků postvontského hnutí, které se formovalo v 80. a 90. letech, v době normalizace. Autoři, výtvarník Richard Fischer a scenárista Džian Baban, vložili do celého příběhu také část svého vlastního dětství. Sám Jaroslav Foglar dostal v knize rovněž svůj prostor, a tak se zde často objevují fakta z autorova života.

Děj komiksu je dynamický, spletitý a prolíná se v něm několik časových úrovní, které jsou vždy označeny příslušným letopočtem. Vypravěčem je hoch zvaný Migrén, který se ocitá přímo v jedné z vontských part. Postupně se představí mnoho postav, jejichž osudy se v knize splétají. Některé dějové linky se na konci vyřeší, jiné vyvolávají ve čtenáři mnoho dalších otázek, a odstartují tak nekonečné očekávání druhého dílu.

Ilustrací se Fischer chopil s osobitostí sobě vlastní. Jeho snadno rozpoznatelný styl skvěle dokresluje určitou ponurost uliček a dvorů Starého Města, když padne tma, a palčivou touhu mládeže 80. let po dobrodružství a vlastním svobodném světě. Duo autorů svým komiksovým počinem nasadilo vysokou laťku. Počkejme si nyní, jestli druhý díl splní to, co ten první přislíbil.

Hodnocení: 90 %

Rváčov I má nominace na cenu Muriel v kategoriích nejlepší scénář a nejlepší komiksová kniha.

Michaela Petráková
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Alain-Fabien Delon
Z rodu vyvolených
Garamond
Příběh dominantního otce a syna ve formě fiktivníh zpovědi, kde je vše pravda. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex Delval sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec. Když je mu ale nabídnuta role, přepadnou ho silné pochybnosti. Jeho démoni ho doženou k alkoholu. Vypukne rvačka. Opona. Znovu při vědomí se Alex ocitá tváří v tvář neznámému muži. Šedesát let, příjemný vzhled. Psycholog. V hlubinách noci mezi nimi vznikne nečekané pouto. Alex se poprvé odváží poddat. Jak se stát sám sebou, když vyrůstal ve stínu mýtu? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem? Otec a syn. Láska a nenávist. A život před sebou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+