Knihy

Zveřejněno dne 20. 3. 2021
MDŽ - Radovanec babáčů
Radovanec babáčů na vosmýho březenca se včil už tolik neprožívá. Vytlačil ho květnové Radovanec muter neboli Mutrfest. Ale je to nedogómaný, páč mutra je jen podmnožinó babáča.Ne každá koc má ve finálce šropa, a tak má vlastně na Mutrfest vystavenó stopku. Kdežto na Radovanec babáčů se může spařit havaj úplně každá, dokonce i ta ještě nevodsponěná, a teda mutra těžce potencionální.

U nás Radovanec babáčů v minuléch járech, ještě za bolševika, slavili především borci. Stařky chuděry byly zaparkovaný doma u šporheltů, piglovaly šropům čokoládový kaňony nebo šrajbčily s kindošama úkole do bódy. Zato boříci babáčské radovanec zalévali v palermech. Na traťůvce z háčka hopli do kšeftu pro nějaké karfiól a pak rovnó do palírny. Na domášov doveslovali zbořený jak Drážďany s přelomenó pugétó a hned ve futrech stařkám vysadili vinšovku k jejich radovancu a gómali, že bude fšecko v rychtyku. Stařky to ale braly jako těžkó podělávku. Ale sténě tak jako staré čokl novodurový šméčka nezgómne, tak si borci budó furt hledat záminku, jak se beztrestně kósnót.

Včil už teda kaliči majó dva termíny, kdy si na úkor kocórů můžó relativně legálně spařit chobot. Ale už hafo konópků góme nad tem, že by se měl ustanovit třetí oficiální kalící den – Radovanec borců. 

Slovíčka:
bóda – škola
čokoládové kaňon – pokálená řiť
karfiól, pugéta – kytka
nevodsponěná – panna
palírna, palermo – hospoda
Radovanec babáčů – MDŽ
Radovanec borců – Svátek mužů
Radovanec muter, Mutrfest – Svátek matek
šporhelt – sporák
šrop, kindoš – dítě
zbořit se, kósnót se, spařit se – opít se
Foto: ilustrace Libor Machata

PR
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jaroslav Foglar
Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera
ALBATROS
Kultovní český komiks, který milují celé generace malých i dospělých čtenářů, přichází v nové podobě. Rychlé šípy září, jak jste je ještě neviděli a plní tak přání svého výtvarníka Jana Fischera. Navíc poprvé ve všech variantách, které spolu s J. Foglarem vytvořili. Soubor vychází i s rozsáhlým doslovem T. Prokůpka v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+