Lidé

Zveřejněno dne 6. 3. 2021
MINIROZHOVOR: Kultura je krmivem pro duši i ducha
Podnikání s vycházkovými holemi začala Renata Machová ve vestibulu panelového domu. Dnes už má kamenný obchod „Hůlkárna“ v centru Brna v Panské ulici. I ona natočila video výzvu na podporu kultury a mezi prvními se tak připojila k projektu Milujeme kulturu.Proč právě Hůlkárna? Co stálo za rozhodnutím otevřít takový obchod?
Za vznikem Hůlkárny nečekejte žádný líbivý příběh… Na začátku všeho byl pouhopouhý podnikatelský záměr, který by nebýt chuti k práci a vytrvalosti skončil stejně rychle, jako začal.  Hůlkárna se mně dostala pod kůži hlavně tím, že zde můžu pomáhat lidem, kteří potřebují vycházkovou hůl, ať už jako oporu nebo jako dekorativní stylovku. To vás ovlivní, když vidíte spokojeného zákazníka, který odchází z vašeho obchůdku a má radost z vycházkové hole, klobouku či bekovky. Také zde můžu využít svého kreativního ducha a miluji různorodost… Dalo by se říct, že Hůlkárna je pro mě nejen prací, ale i srdcovou záležitostí. Však se přesvědčte a zastavte se v Panské 9.

Co vás přesvědčilo připojit se k výzvě Milujeme kulturu?
Je to alespoň malá kapka v moři. Chci podpořit kulturu, která dostala během covidu ránu. A především Brno, které je fantastické svým kulturním životem… Kdo nemiluje letní festivaly, výstavy, divadla a mnoho vzrušujícího dění ve městě?

Jak vnímáte současný stav české kultury?
Když pominu covid situaci, tak si myslím, že jsme obdivuhodný a šikovný národ. A to se odráží i do české kultury a všeho, co děláme. Máme tolik krásných míst, tolik nadaných umělců a lidí. Podle mě do kultury nepatří pouze to, co je vidět na první pohled, ale i to, jak se k sobě lidé navzájem chovají. To je podle mě základ všeho. Když se k sobě budou lidé chovat rovně a s úctou, má pro mě smysl vše ostatní.

Co byste vzkázala lidem, kteří kulturu nepovažují za nezbytnou?
To se ptáte asi nesprávného člověka, jelikož já žiju v sociální bublině, která kulturu za nepostradatelnou považuje. Tedy ptám se já, takoví lidé jsou? Vždyť kultura, ať už vizuální, sluchová, čichová nebo chuťová, protože to vše kultura je, je krmivem pro duši i ducha. Poslechnout si krásnou živou muziku, u toho degustovat výtečné víno společně s přáteli, zajít si do muzea nebo za krásou památek v Brně – bez toho se kvalitně žít nedá.

Renata Machová je majitelkou obchůdku „Hůlkárna“ s vycházkovými holemi. Zejména tu najdete krásné špacírky, hůlčičky, hole… Ale třeba také klobouky, barety a jiné pokrývky hlavy. Je ženou mnoha tváří, jak sama říká. Odmítá nudu, miluje různorodost a život si užívá naplno. To se pak promítá i do jejího pracovního života.

PR
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jaroslav Foglar
Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera
ALBATROS
Kultovní český komiks, který milují celé generace malých i dospělých čtenářů, přichází v nové podobě. Rychlé šípy září, jak jste je ještě neviděli a plní tak přání svého výtvarníka Jana Fischera. Navíc poprvé ve všech variantách, které spolu s J. Foglarem vytvořili. Soubor vychází i s rozsáhlým doslovem T. Prokůpka v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+