Divadla

Zveřejněno dne 13. 2. 2021
Láska v době virověku
Jestliže se 19. století nazývalo století páry, tak 21. století přihoďme trochu puncu přídavným jménem „virové“. Průšvih začal nenápadně lednem roku 2020. Lautr všechno co známe, „se rozbilo“. Smůla, že to zatím nikdo neopravil. Divadlo Tramtarie z Olomouce v letním rozvolnění nezahálelo a s virovým stoletím se začalo prát. V jejich inscenaci kvete láska v každém věku – i v tom koronavirovém.Téma zákeřné nemoci by se mohlo zdát jako fígl, jak vyplnit repertoár něčím neobvyklým. Zamysleme se společně – již dlouhou dobu žijeme ve světě, který se obrátil na ruby. Úkolem divadla by mělo být i reflektovat surovou realitu všedních dní. Jasně že bychom od toho virového mumraje všichni nejradši utekli: ideálně se zabořit do měkkých sedadel před nadýchanou oponu.

Představení Láska za koronu vsází na linearitu vyprávění. Obrazy se ale rychle mění. Přestavbu scény, kostýmy i zvuky zajišťují samotní herci. Stand Up Comedy s velkým důrazem na práci s hlasem, zpěvem a pohybem, tak by se dal charakterizovat jejich žánr. Kýchnout si během roku 2019 v MHD? Úplná pohoda. V roce 2020 vás za to spolucestující pomalu kamenují. Smutná realita korona-seznamování Terezy Čápové a Miroslava Černého provětrá vaše bránice jednoznačně nejvíce. Naopak online distanční hodina tělocviku se zdá i na korona-dobu až moc přitažená za vlasy. Když už nám zakázali zpívat, tak aspoň distančně cvičme.

Že les kdysi býval balzámem pro vaši duši a nejlepším místem na meditaci? Teď je na lesní cestě rušněji než v otevřených obchodních domech těsně před Štědrým dnem. Důraz na spasitelskou funkci očkování a jeho nekritickou honoraci trochu narušuje povedený uštěpačný tón hodnotící mnohdy depresivní a direktivní korona-realitu. Otázkou zůstává, jestli se nějaká apokalypsa vůbec udála/děje.

Láska za koronu
Divadlo Tramtarie Olomouc
Psáno z online záznamu na dramox.cz
www.divadlotramtarie.cz

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Agatha Christie
Smrt na Nilu
Kalibr
Smrt na Nilu (1937) patří k nejznámějším detektivkám Agathy Christie. Nelehký případ pro Hercula Poirota, odehrávající se v exotickém prostředí Egypta, se dočkal vícera adaptací – poslední, jež se chystá do kin v roce 2021, režíroval a titulní role se ujal Kenneth Branagh. Byla krásná, a ještě navíc bohatá – mladá Linnet Doylová. Zdálo se, že ji čeká jen ta nejrůžovější budoucnost. Na její svatební cestě lodí po Nilu však došlo k pokusu o vraždu. A není divu – arogantní a bezohledná Linnet si během plavby dokázala znepřátelit snad všechny spolucestující. Navíc je mezi nimi někdo, kdo se jí hodlá smrtelně pomstít. Ještě že na lodi cestuje také Hercule Poirot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+