Filmy

Zveřejněno dne 19. 2. 2021
Ze života Boženy Němcové
Česká televize uvedla na televizní obrazovky novou čtyřdílnou minisérii Božena, která vypráví o životě známé české spisovatelky Boženy Němcové. Ta se proslavila zejména svými díly Babička a Divá Bára či spisy pohádek. Seriál vykresluje světlé i stinné stránky jejího života, jeho strasti i radosti, a obstojně odráží její obraz coby velmi vzdělané a svobodomyslné ženy.Božena vzbudila až překvapivě kontroverzní reakce. Herecké obsazení bylo zvoleno vhodně, postavy i jejich chování se jeví jako autentické a uvěřitelné. Seriál mapuje život Boženy Němcové barvitě a vyvíjí silný tlak na divákovy emoce, nicméně třeba sexuálnímu životu titulní hrdinky se dostalo více prostoru a podrobností, než bylo nezbytné.

Anna Kameníková, která se ujala role Boženy v prvních dvou dílech, působí ve své roli velmi křehce a zranitelně. Tento obraz dívčí nevinnosti je pravidelně rozbíjen její svéhlavostí a dychtivostí, kterou její manžel není schopen zkrotit. Ve třetí a čtvrté části nahrazuje Kameníkovou Anna Geislerová, která ji představuje jako znatelně umírněnější a životem unavenou ženu.

Na dramatičnosti seriálu dodává především postava Josefa Němce v podání Jana Hájka. Přestože navenek je zásadovým úředníkem a opravdovým vlastencem, v záchvatu žárlivosti a zoufalství je schopen smýkat svoji ženu za vlasy po podlaze, nebo ji dokonce znásilnit. Z dalších dramatických a emočně vypjatých scén můžeme jmenovat tu s úmrtím novorozence. Celý seriál je kvalitně zpracovaný, nicméně jeho psychická náročnost je místy značná.

Hodnocení:
IMDb: 75%
ČSFD: 67%
Kult: 75%  

Medailonek:
Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech České televize. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování svého přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837.

Michaela Petráková
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+