Lidé

Zveřejněno dne 22. 2. 2021
MINIROZHOVOR: Historický šerm je vzácností
Série minirozhovorů pokračuje a tentokrát jsme se na pár otázek zeptali Mgr. Kateřiny Konečné, která je kastelánkou ve vile Stiassni v Brně a velkou milovnicí historie a Erwina Dubského. Proč právě vila Stiassni? A kde se dá dnes okusit elegance historického šermu?Jak jste se stala milovnicí historie?
Přivedli mě k ní babička a děda. Už jako malá jsem ráda poslouchala babiččino vyprávění o tom, jak prožila válku na zámku v Luhačovicích, a děda měl doma úžasnou publikaci o hradech a zámcích. Vždy, když jsem přijela na návštěvu, jsem automaticky zamířila do knihovny a knihou si listovala. Znala jsem ji snad zpaměti.

Co vás zaujalo právě na Erwinu Dubském?
Když jsem začala pracovat jako průvodkyně na zámku v Lysicích, oblíbila jsem si Erwina prakticky okamžitě. Ty nejzajímavější části prohlídky se točily právě kolem jeho osobnosti. I návštěvníci na jeho osudy velmi dobře reagovali, a to mě inspirovalo, abych si o něm zjistila více. Tak vznikla moje diplomová práce „Erwin hrabě Dubský: Život námořníka, sběratele a umělce 19. století“.

Věnujete se šermu. Jak vzácný je tento sport v dnešní době?
Sportovní šerm až tak vzácný není, ale my se věnujeme šermu historickému a ten je již méně obvyklý. Navíc ve spojení s tím, že se můj partner Jaroslav Vaculík zabývá studiem technik dle starých šermířských mistrů, bych mluvila až o vzácnosti. Pokud by někdo toužil zkusit v dnešní době něco vzácného, má možnost přihlásit se do šermířské školy Bravos a zkřížit s námi kordy.

Proč jste se rozhodla vzít si pod svá křídla právě vilu Stiassni?
Já jsem s vilou přišla poprvé do kontaktu jako průvodkyně a tehdy by mě nenapadlo, že během pár let budu mít zodpovědnost za celou její správu v roli kastelána. Je to navíc trochu paradox, protože než moderní architektura mi byly vždycky bližší hrady a zámky. Ale na druhou stranu – ten, kdo vilu navštívil, mi dá jistě za pravdu, že to vlastně takový malý zámeček je.

Mgr. Kateřina Konečná vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Je také absolventkou kurzu památkové péče, který navštěvovala v letech 2013–2014 v Praze. Nyní pokračuje doktorským studiem, jež věnuje, stejně jako svou diplomovou práci, Erwinu Dubskému.

Redakce
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+