Lidé

Zveřejněno dne 1. 2. 2021
EDITORIAL: Božena Němcová
Loni jsme si připomněli dvousté výročí narození Boženy Němcové. Za normálních okolností by to zřejmě většina z vás přešla bez povšimnutí. V dnešní době, kdy kultura utichla, význam Boženy Němcové dostává jiný nádech a nabývá na důležitosti.Nechci dlouze hodnotit její život, stejně na to zde nemám dost prostoru. Rád bych ale vyzdvihl jednu její vlastnost, a tou byla láska k češství a oddanost k české národnosti a slovanství. Božena Němcová byla svá, stála si za svými názory a svými postoji vybočovala z davu rakousko-uherské pospolitosti. Přes všechnu nevoli a hrozbu vězení se hrdě hlásila k českému národu. Psala v našem jazyce a nenechala se odradit ani nepřízní osudu. Byla hvězdou, která svítila na nebi české kultury, aby ukazovala ostatním směr. Kdyby v tomto směru nebyla tak revoluční, zřejmě bychom se dnes o ní neučili ve školách ani nečetli její pohádky a knihy.

Boženě Němcové věnujeme i část únorového vydání Kultu, konkrétně na stranách XY.

Závěrem chci říct, že právě dnešní doba si žádá nové Boženy Němcové a nové Karly Havlíčky Borovské, kteří budou hájit zájmy české kultury a slovanství a kteří nedovolí, abychom o ně přišli. Kultura z nás dělá to, co jsme a budeme.

Naši iniciativu na záchranu kultury můžete podpořit na milujemekulturu.cz. Více na straně XY.

Přeji vám dostatek kulturní soudržnosti a solidarity.

Radek Holík

Redakce
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ian McEwan
Stroje jako já
Odeon
Velká Británie prohrála válku o Falklandy a Alan Turing se věnuje vývoji umělé inteligence… To je alternativní historie 80. let minulého století z pera jednoho z nejvýznamnějších anglických prozaiků. Důležitým tématem knihy je však také láska – respektive otázka, jak se vyrovnáme se skutečností, že umělá inteligence patrně nebude umět lhát. Nebude totiž chápat ani naše milosrdné lži, na kterých mezilidské soužití stojí a padá a které my lidé tak dobře ovládáme.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+