Lidé

Zveřejněno dne 20. 2. 2021
PŘEDSTAVUJEME: Letící Káča v klipu Lucrezia Borgia
Česká televize v lednu uvedla čtyřdílný seriál Božena s Aňou Geislerovou a Annou Kameníkovou v hlavní roli. Ukázalo se, jak málo toho o naší nejslavnější spisovatelce víme. Proto loňské dvousetleté výročí narození Boženy Němcové inspirovalo také znojemskou skupinu Lucrezia Borgia k natočení stejnojmenného hudebního videoklipu.Natočili jste videoklip Božena Němcová. Co vás k němu inspirovalo?
Každý rok Lucrezia Borgia natáčí videoklip k některému z významných kulatých výročí daného roku. Začali jsme s tím před šesti lety k výročí upálení Jana Husa, písní Kalich do pavéz vrýt. Následovalo 700 let od narození Karla IV. (Vita Caroli), 300leté výročí narození Marie Terezie (Marie Terezie), 100 let od vzniku naší republiky (Prvorepubliková) a v loňském roce 600 let od První pražské defenstrace (Husité). Všechny počiny je možné zhlédnout na našem YouTube kanále.

Jak probíhalo natáčení?
Vytváření prvních dvou klipů ke slavným výročím začínalo docela nevinně. Stříhalo se z toho, co bylo po ruce. V roce 2016 jsme se dali do kupy Milanem Bouškou a jeho Anamaxem a natáčeli v Tyrhénském moři na historické plachetnici La Grace, náš první společný projekt, pirátský klip Queen Mary. A od té doby naše spolupráce stále kulminuje. Počtem natáčecích dnů zcela určitě. Marie Terezie měla dva natáčecí dny. Prvorepubliková čtyři, Husité šest a Božena Němcová sedm, což už je masakr, komplikovaný koronavirem a milionem různých omezení včetně těch finančních, kdy na nic nebylo a všechno se dělalo opravdu zadarmo, kdy nebylo na koně, kostýmy ani na cesťáky, prostě na nic. Čímž chci všem zúčastněným ještě jednou poděkovat, že nás podrželi a dotáhli to s námi až do konce. Jmenovitě to půjde těžko, protože to bylo přes 70 zainteresovaných, ať už herců, nebo těch na druhé straně. V tomto směru se k nám víc než nadstandardně postavili Ivan a Saša Zajíčkovi, co se týče koní i svých hereckých výkonů a další pomoci. Nelze nezmínit Roberta Šlapanského ze Štvanců, který na nás koňmi také nešetřil a navíc vypomohl i kostýmově. No a pochopitelně největší díky patří kameramanu Milanu Bouškovi a celému jeho týmu Anamax. Klip se skládá z ukázek nejznámějších Boženiných knih, pohádek, povídek, a v podstatě na každou z nich jsme potřebovali jiný herecký ansámbl a jiné kostýmy. Princ Bajaja je gotika, Čert a Káča už se pohybuje jinde. Babička taky, atd. V tomto směru na tom byla nejlépe při měsíčku se koupající divá Bára.

Jak vnímáte ohlasy, které na nový videoklip máte? Líbí se fanouškům?
Ohlasy máme dobré. Ti, co nám píší, zatím chválí, nikdo nadávající či kritizující se prozatím neobjevil. Snad jenom, že ta Káča letící do rybníka se při tom málem přerazila. Prý.

Kam byste rádi dál směrovali svoji tvorbu?
Co se týče pokračování slavných výročí, nabízí se na rok 2021 poprava 27 českých pánů, rytířů a měšťanů po bitvě na Bíle hoře. Písničku mám hotovou. Ale zatím jsem to ještě s nikým neřešil. Hlavně tentokrát by to měl být komorní klip. Pokud se teda bude realizovat, protože z problémů s koronou jsme se dosud nevybabrali. Božena Němcová byla opravdu náročná. Finanční situace je stále na bodu mrazu a jakékoli koncertování v nedohlednu. S kameramanem Milanem Bouškou máme v plánu natáčení celovečeráku. Historické hudební komedie. Jenom pro ilustraci: něco ve stylu Noci na Karlštejně. Což je meta hodně vysoká. Ale mety by vysoké být měly. A hned k tomu dodávám, že takové filmy už se dnes netočí. Tak uvidíme, jestli to bude schůdné. Dáváme momentálně do kupy tým, připravuji scénář, soundtrack atd. 

V rámci výročí kapely vydáváte nové CD. Na co se mohou vaši fanoušci těšit?
Nové 2CD Pojď dál a dík 20 let poté vyšlo těsně před Vánocemi. Po rockovém projektu Hoj, Velká Moravo s Jirkou Zonygou je to návrat ke komorní Lucrezii z jejích začátků, jak jsme hráli před těmi 20 lety. Pochopitelně s bonusem řady zkušeností. Tedy alespoň doufám, že to tam bude slyšet. Naši příznivci se nás často ptají, kdy zase natočíme něco akustického. Tak teď přišla ta chvíle. Na druhém, bonusovém disku se Lucrezia Borgia vyjma dosud nevydaných „a poprvé natočených“ písní z tohoto prvního období skupiny objeví i jako Lucrezia Borgia v koncertní verzi s některými našimi hosty. Milan Schelinger, Burana Orffchester. Koncertní perličkou na bonusovém disku určitě bude nejznámější song Lucrezie Borgie Za Boha, za žold a za víru v rockové podobě.

Lucrezia Borgia každý rok vydává nové CD, za 20 let jich máte 20. Jaké bude to 21.?
Momentálně dokončujeme jeho nahrávání. Bude to taková historizující rocková opera. Jmenuje se, alespoň prozatím, „V erbu lva“. Je to zhudebněná legenda ze Starých pověstí českých, „O Bruncvíkovi“. Role různých králů a vladařů, ze zemí, jimiž Bruncvík se svým lvem prochází, si odzpívají naši oblíbení zpěváci z předchozích projektů. Např. Zdeněk Kluka, Milan Schelinger, Roman Dostál z Oborohu a další. V roli Bruncvíka se objeví Jirka Zonyga. Dostatek prostoru zůstane pochopitelně i pro Lucrezii Borgii. 

Lucrezia Borgia je znojemská hudební skupina, která se od roku 2000 zaobírá hudbou inspirovanou středověkými či renesančními motivy, moravsko-keltskou melodikou i balkánskými rytmy, k jejichž interpretaci používá repliky dobových nástrojů. Pět let intenzivně koncertovala v Rakousku, až poté si začala hledat publikum také v Česku. Kapelník Antonín Maceček se dlouhodobě zajímá o různá náboženství a staré mýty a do svých textů vetkl řadu ne běžně známých reálií z oblasti artušovských legend, starogermánských pověstí i legend o čarodějnicích. Paralelně s klasickou Lucrézií Borgií působí i její rocková odnož, vhodná pro velká pódia, rockové i jiné hudební festivaly či městské slavnosti.
Foto: Monika Smetana Baštová

Redakce
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+