Filmy

Zveřejněno dne 14. 2. 2021
Vikingové vyrazili na svou poslední plavbu
Jeden z nejpopulárnějších a nejslavnějších seriálů poslední dekády došel na svůj konec, nicméně minimálně na jeho poslední série někteří fanoušci nebudou vzpomínat s úsměvem na rtech. Kanadsko-irský seriál Vikingové dokázal mnohé, ale rozhodně ne se patřičně rozloučit.Seriál Vikingové odstartoval roku 2013 jako nenápadný projekt, kterému ani nebyla předpovídána velká budoucnost. Hned po pár dílech se však ukázalo, že tvůrce Michael Hirst vytvořil mistrovské dílo, na které by se nemělo jen tak zapomenout, a proto mu stanice History objednala pokračování. V něm byl jeho potenciál rozvinut naplno, ale čím více pokračování tvůrce připravil, tím větší byla následná propast pro celý seriál.

Vikingové se svého konce dočkali v předposlední den loňského roku, kdy se všech deset posledních epizod objevilo na zahraniční streamovací službě Amazon (a záhy i na Netflixu). V nich příběh navázal na konflikt mezi Vikingy a Rusy, který skončil Bjornovým smrtelným zraněním. Ten se však vyřešil poměrně rychle, a tak se epizody mohly opět zaměřit na několik příběhových linek.

Posledních deset dílů bylo tvořeno celkem čtyřmi dějovými liniemi, přičemž ani jedna nenabízela nic nového. Rusové se vrátili zpátky domů, kde museli vyřešit nástupnictví – o něm rozhodl Ivar Bezkostý, který byl v Kyjevě už od začátku šesté série. Dále se příběh zaměřoval i na Kattegat, ústřední sídlo seriálu, kde však Vikingové pouze pletichařili a soupeřili o trůn krále. Tu vůbec nejnudnější a nejnatahovanější část nových epizod představuje Ubbeho příběh na Islandu, nicméně zde to mělo alespoň nějaký význam, protože jeho putování dospělo k poměrně zdařilému a uspokojivému konci. Poslední linka se zaměřila na dění ve Wessexu, který tu byl přidán až moc nuceně.

Seriál už bohužel nějakou dobu nepředstavoval takovou podívanou, jakou jsme viděli například za života Ragnara Lothbroka. Příběh několika dílů by šel vtěsnat do jednoho. Právě kvůli tomu seriál v poslední době ztrácel na tempu. A vzhledem k tomu, že tentokrát šlo o poslední epizody, došlo k několika úmrtím, jejichž násilné zahrnutí do děje nezřídka až bije do očí.

Novinky ze seriálové světa
Stanice HBO to v roce 2021 rozjede ve velkém. Chystá totiž návrat hned několika známých značek – diváky čeká například nová minisérie Sexu ve městě, ve které se vrátí většina hlavních postav. Kromě toho stanice rebootuje upíří drama True Blood: Pravá krev nebo romantickou dramedii Super drbna. Dále letos zruší svou streamovací službu HBO GO, kterou pohltí loni vzniklá HBO Max. Ta kromě většího obsahu nabídne i rozlišení ve 4K.

Do Evropy brzy přijde nový streamovací hráč, a to Paramount+, který nahradí úspěšnou CBS All Access. Na Českou republiku se však bohužel prozatím nezaměří, svou pozornost totiž upře na státy na severu kontinentu. Naopak Netflix u nás rozšíří svou nabídku ještě více – jeho cílem je v roce 2021 vydat každý týden minimálně jeden film.

Ondřej Šedý
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Agatha Christie
Smrt na Nilu
Kalibr
Smrt na Nilu (1937) patří k nejznámějším detektivkám Agathy Christie. Nelehký případ pro Hercula Poirota, odehrávající se v exotickém prostředí Egypta, se dočkal vícera adaptací – poslední, jež se chystá do kin v roce 2021, režíroval a titulní role se ujal Kenneth Branagh. Byla krásná, a ještě navíc bohatá – mladá Linnet Doylová. Zdálo se, že ji čeká jen ta nejrůžovější budoucnost. Na její svatební cestě lodí po Nilu však došlo k pokusu o vraždu. A není divu – arogantní a bezohledná Linnet si během plavby dokázala znepřátelit snad všechny spolucestující. Navíc je mezi nimi někdo, kdo se jí hodlá smrtelně pomstít. Ještě že na lodi cestuje také Hercule Poirot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+