Filmy

Zveřejněno dne 24. 2. 2021
RECENZE: Koho chytne Duše?
Od chvíle, kdy společnost Pixar Animation Studios převzal pod svá křídla Disney, řeší fanoušci nejvýraznějších celovečerních animovaných filmů posledních dekád především obavy, jak moc to slavné tvůrce zbrzdí v rozletu, respektive jak moc se budou muset novému chlebodárci přizpůsobit. Prakticky s každým dalším snímkem to vypadá, že na původní, mnohdy katastrofické scénáře nedojde.Nejnovější, v pořadí už 23. celovečerní film Pixaru se jmenuje Duše a do pohádkově laděných příběhů, s nimiž si Disneyho nemálo lidí spojuje, má daleko. Jeho ústřední hrdina, láskou k jazzu definovaný i deformovaný Joe Gardner, čelí hned na začátku smrtelnému pádu. Než však definitivně (?) přejde na „druhou stranu“, čeká ho ještě nejedno dobrodružství. Ve hře totiž není nic menšího než ta jeho nehmotná stránka, která dala snímku název.

Aniž by chtěl autor těchto řádků podceňovat recepční schopnosti nejmenších potenciálních diváků, předpokládá, že jako u hitů Hledá se Nemo nebo Auta se tentokrát nepobaví. Jak naznačovalo už jméno režiséra Peta Doctera (Vzhůru do oblak, V hlavě), roztomilé postavičky a zvířátka (byť i na ně dojde) v Duši ustupují sice notně zjednodušeným, přesto až filozofujícím dialogům točícím se – jak u Pixaru jinak – kolem hledání smyslu života.

Duše určitě není špatným filmem. Například po technické stránce v mnoha směrech znovu překonává dosud viděné a kontrast mezi fotorealistickým pozadím a záměrně prostým vzhledem jednajících postav baví. Zároveň je ovšem čím dál patrnější, že se Pixar u některých svých projektů nedokáže rozhodnout, na který segment publika míří především. V budoucnu se tak klidně může stát, že nezaujme ani jeden.

Hodnocení:
IMDb 81 %
ČSFD 83 %
Kult 70 %

Duše
Pete Docter
Premiéra na VOD 25. prosince 2020
www.disneyplus.com

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Bauer
Levoboček Rožmberků
Moba
Ve dvou příbězích z počátku 15. století se ke čtenářům vrací oblíbení středověcí detektivové Jakub Protiva z Protivce a Blasius. V prvním příběhu je mnich Blasius jako rožmberský levoboček povolán do Krumlova k umírajícímu nevlastnímu bratrovi Jindřichovi III. z Rožmberka. Po jeho smrti se záhadně ztratí jeho poslední vůle a Blasius je obviněn z vraždy hradního kaplana Zachariáše. Z vězení se mu sice podaří uniknout, ale teprve s pomocí svého přítele zástupce královského sudího Jakuba Protivy z Protivce se skutečně zachrání a zbaví křivého obvinění.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+