Knihy

Zveřejněno dne 18. 1. 2021
RECENZE: Šeptané příběhy
Tahle kniha v mnohém překvapí. Jak napovídá její název, jedná se o variace na téma „Soukromá tajemství“, jejichž zápletkou se obvykle lidé příliš nechlubí.Krom jiného jde o potlačované touhy, nucenou přetvářku, historická dramata či absurdní komedii. Ovšem všechno jen jako. Co mě asi nejvíc zarazilo, je přítomnost Anny Geislerové v seznamu autorů.
Myslím, že je to prvně, kdy jsem se s touto herečkou setkal jako se spisovatelkou. Ano, přispívala svými fejetony do dámského časopisu, ale povídka a fejeton je přece jen trošku rozdíl. Navíc tato je vážná a s tragickým rozuzlením.
V knize pro niž platí nejen co povídka, to jiný autor, ale často i jiný styl, vytvořil například Jaroslav Rudiš jedno souvislé telegrafické souvětí chlapácky rozkročené na deseti stranách, oddělené jen čárkami, kdy se čtenář obtížně orientuje, kde jedna myšlenka končí a kde začíná druhá.
Jiná česká povídková ikona, již zesnulý Petr Šabach jest zde zastoupen docela bizarním vyprávěním, navíc podaným možná až příliš hovorovým jazykem. A tak dále, a tak dále.

Co je zarážející, že přestože se některé příběhy mohou na první pohled jevit až nesmyslné, pokud se nad nimi na chvíli pozastavíte, zjistíte, že se to může (nedej bože) stát i vám. Takže pozor :)

Soukromá tajemství
Kolektiv autorů
Listen, 2020

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+