Knihy

Zveřejněno dne 29. 12. 2020
Jiří Brdečka v těžkých časech léčí smíchem
Právě na Štědrý den uplynulo 103 let od narození brilantního kreslíře, publicisty a režiséra Jiřího Brdečky, který je znám pro svůj nezaměnitelný ostrý humor. K tomuto výročí vychází nová, humorem přetékající publikace Jiří Brdečka – Kreslené vtipy.

Zvláštní kapitolu v tvorbě Jiřího Brdečky představují protektorátní novinové vtipy.

Mladý Brdečka se jako kreslíř živil. Jenže jak vymyslet něco směšného, když člověku stojí za zády nacistická cenzura? Jediným řešením bylo vytvořit svět bezčasí, kde se mohlo dít cokoliv. Tak se zrodil svět Brdečkova humoru: absurdní žerty ze světa šosáků, kovbojů a bájných bytostí, vtipy, které jsou tak trapné, až jsou skvělé.

Sbírka válečných a poválečných vtipů byla objevena až po Brdečkově smrti v jeho pozůstalosti. „Je to humor zrozený ze zoufalství,“ popisuje kreslířova dcera Tereza Brdečková. „Jak se však ukázalo, humor ze zoufalství je nějak věčný a Češi se v něm ve dvacátém století stali mistry. Ty vtipy jsou tak šílené, až jsou k smíchu,“ dodává Brdečková.

 Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Aldous Huxley
Konec civilizace
Maťa
Snad nejznámější kniha anglického autora a filosofa. Jedna z nejpozoruhodnějších knih science fiction tohoto století, jejíž děj se ve větších či menších detailech realizoval. Neveselé podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému nejen přírodu, ale i lidskou duši. Ač napsaná v roce 1932, je stále aktuální i v době, kdy se klonování živých tvorů stává skutečností.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+