Lidé

Zveřejněno dne 2. 1. 2021
Co nového na Hvězdárně? Zeptali jsme se Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno
Přinášíme Vám zbrusu novou rubriku plnou minirozhovorů se zajímavými lidmi. Tentokrát jsme vyzpovídali ředitele Hvězdárny a planetária Brno, Jiřího Duška. Co nového chystá brněnská Hvězdárna a jaké mýty se ukrývají mezi hvězdami?Čekají brněnskou Hvězdárnu v nejbližší době nějaké novinky? 
Ano, chystáme obnovenou premiéru Brno 360, představení o našem městě, které kvůli karanténě v říjnu téměř nikdo neviděl. Kdy se tak stane, zatím nevíme, ale stroj digitálního planetária spustíme hned, jak to bude možné. V únoru se také můžete těšit na komentované přistání na Marsu a v dubnu velkolepě oslavíme 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru. Ve výrobě je už třetí obří nafukovací model planety Sluneční soustavy – Marsu. Na červenec a srpen tedy připravujeme jedinečnou procházku malým, ale o to úžasnějším kouskem vesmíru.

Jakým mýtům věří dnešní lidé? 
Samozřejmě, mnozí věří i nadále astrologickým předpovědím. Bohužel nefungují, byl bych první, kdo by je v opačném případě používal ke svým rozhodnutím. Mnozí jsou také přesvědčeni o tom, že nás ovládají mimozemšťané... anebo že nám vyrábějí kruhy v obilí. I to je nesmysl, já osobně jsem kdysi dávno vyrobil několik zaručeně „pravých“ obrazů. Také panují různé názory o vlivu Měsíce na porodnost, nehodovost, růst vlasů nebo nemoci. Ani to ale nefunguje. Vesmír si nás prostě nevšímá a za všechny činy jsme zodpovědní sami za sebe.

Kdy jste se začal o vesmír zajímat profesionálně?
To vím zcela přesně. V březnu 1978, kdy na nás z paluby orbitální stanice Saljut 6 mluvil Vladimír Remek. Rozhodl jsem se tehdy, že se stanu kosmonautem! Po nějaké době jsem pochopil, že jsem se narodil ve špatné době ve špatné zemi – tehdy létali do vesmíru téměř výhradně jen Američané a Sověti, takže jsem se na vesmír začal alespoň dívat. Propadl jsem astronomii, díky sérii náhod ji začal studovat, a nakonec zakotvil na Hvězdárně a planetáriu Brno. Vladimír Remek se o řadu desetiletí později stal mým kamarádem a dnes o něm spolu s renomovaným režisérem Petrem Horkým natáčíme celovečerní, velkoformátový dokument.

Mgr. Jiří Dušek, Ph.D. (*1971) je český astronom, astrofyzik a politik. Od dětství se zajímal o astronomii, což jej přivedlo ke studiu astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity. Roku 2008 se stal ředitelem Hvězdárny a planetária Brno a svou funkci zastává dodnes.

Redakce
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Aldous Huxley
Konec civilizace
Maťa
Snad nejznámější kniha anglického autora a filosofa. Jedna z nejpozoruhodnějších knih science fiction tohoto století, jejíž děj se ve větších či menších detailech realizoval. Neveselé podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému nejen přírodu, ale i lidskou duši. Ač napsaná v roce 1932, je stále aktuální i v době, kdy se klonování živých tvorů stává skutečností.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+