Time out

Zveřejněno dne 16. 12. 2020
Na nebi se objeví „Vánoční hvězda“
V tomto roce se roztrhl pytel s nejrůznějšími on-line přenosy: přednáškami, koncerty, představeními, proslovy… Dokonce i na Hvězdárně a planetáriu Brno vznikl bezpočet streamů. Stály za to? Těžko říci. Jisté ale je, že nejúžasnější podívanou nenabízí internet nebo chytrá televize, nýbrž obloha nad námi. Ona – poněkud opomíjená – polovina světa. Přitom v průběhu celého prosince bude na co se dívat!Trpělivým průvodcem vám mohou být stránky www.hvezdarna.cz nebo www.facebook.com/hvezdarna.brno. Stačí, když vyhlédnete z okna, vyjdete na balkon nebo vaši zahradu. Ani speciální dalekohled nepotřebujete.

Na vlnách s rychlostí světla se především podívejte na dvojici planet zářících z večera nad jihozápadním obzorem. Ta jasnější je Jupiter, slabší Saturn. Den za dnem se k sobě budou přibližovat, až v pondělí 21. prosince téměř splynou v jednu „hvězdu“. Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dál.

Jako zářící „dvojtečka“ však budou viditelné řadu večerů před svým setkáním a také řadu večerů až do konce roku 2020. Půjde přitom o jedinečně kuriozní setkání. Naposledy byly planety u sebe takto blízko v roce 1226! Mnozí odborníci se dokonce domnívají, že podobné setkání Jupiteru a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem bylo tehdejšími astrology považováno za zjevení oznamující příchod spasitele, tedy tzv. Betlémskou hvězdu. Jestli to tak doopravdy bylo, nevíme, ale je jisté, že to bude úžasná podívaná.

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

PR
Článek otištěn v Kult 12/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Christine Brandová
Slepec
Kalibr
Jeho svět je tma. Je slepý. Ale uslyšel výkřik – a jeho smysly ho dosud nikdy nezklamaly. Právě s tou ženou telefonoval, když náhle vykřikla a vzápětí se spojení přerušilo. Někdo té ženě ublížil. Nathaniel je si tím naprosto jistý. Je jediný svědek, ale nikdo mu nevěří. Neexistují důkazy ani stopa. Nathaniel se spolu s kamarádkou, novinářkou Millou, vydá hledat pravdu, přičemž netuší, že zrovna on může být pro tu neznámou jedinou šancí k záchraně…
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+