Filmy

Zveřejněno dne 2. 12. 2020
RECENZE: Rozpadlá Mulan
Tenet Christophera Nolana nebyl jediným filmem, u něhož se distributoři rozhodli zariskovat a nasadit jej do kin v nevyzpytatelné době mezi první a druhou vlnou pandemie nového koronaviru. S kůži na trh šla i disneyovská Mulan, byť ta se souběžně objevila také v nabídce nové VOD platformy Disney+. A co do kvality snímku to nedopadlo ani trochu dobře.Hraná adaptace látky známé po celém světě díky animované Legendě o Mulan z roku 1998 s sebou nesla kontroverze ještě dřív, než jí mohli dát šanci první diváci. Představitelka hlavní role Liou I-fej nejprve podpořila policejní zásah proti prodemokratickým demonstrantům v Hong Kongu, aby se navíc ukázalo, že natáčení probíhalo i v místech, kde údajně fungují převýchovné tábory pro ujgurské muslimy.

Existuje dlouhá řada důkazů, že co do naplňování žánrových pravidel mohou v komunistické Říši středu vzniknout vynikající filmy. Mulan jím není, a to ani když jej uchopíme jako globální pohádku pro odrostlejší děti. Podobné žánrové určení a disneyovská přístupnost nezletilému publiku by mohly částečně omluvit nevybalancovanou patetičnost, angličtinu v ústech asijských herců nebo do očí bijící absenci umělé krve v naoko drsných bitevních scénách.

Mulan je však navíc zoufale schematická. Stavba jejího děje vykazuje nepřehlédnutelné množství nejasností. Novozélandské režisérce Niki Caro, dosud etablované hlavně díky rodinným snímkům, se její zdaleka největší příležitost (s rozpočtem přesahujícím 200 milionů dolarů) totálně rozpadla pod rukama. 

Mulan
Niki Caro
Premiéra 4. září 2020
www.falcon.cz

Hodnocení:
IMDb 54 %
ČSFD 56 %
Kult 40 %

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 12/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Aňa Geislerová, Igor Orozovič
Božena Němcová - Korespondence 1844 - 1862
SUPRAPHON
Žena s nevídaným literárním talentem, fascinujícím zjevem a uměním získávat si lidi a naslouchat jim vstoupila do českého literárního života v jeho viditelném rozkvětu, kolem roku 1844. Mezi vlastence ji přivedl její muž Josef Němec. Mladá, krásná a chytrá Božena všechny okouzlila. Vytvořila si okruh přátel a známých z prostředí české vlastenecké společnosti, tedy adresátů jejích dopisů. Korespondence možná přispěla ke zrodu Němcové-spisovatelky. Měla silnou potřebu psát o tom, co vidí kolem sebe, v soukromých listech vytvářela téměř „reportážní“ pasáže.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+