Lidé

Zveřejněno dne 11. 11. 2020
6 kroků ke smysluplné pomoci potřebným
Dobrovolnické centrum ADRA Brno propojuje lidi, kteří chtějí pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují. Naši dobrovolníci se starají o to, aby lidé ve složitých životních situacích nezůstávali sami. Běžně se soustředíme především na dobrovolnictví v domovech pro seniory a i teď se snažíme pomáhat tam, kde je to třeba.Dlouholetá práce s dobrovolníky nás naučila, že ke smysluplné pomoci potřebujeme srdce, oči, uši, ústa, ruce i rozum. A platí to i teď – v situaci, kdy mnozí z nás hledají způsoby, jak podpořit ty nejzranitelnější.

1. Pomáhejme srdcem. K rozhodnutí být tu pro druhé nás nikdo nemůže dotlačit. Musíme se rozhodnout sami, jít do toho s upřímností, celým srdcem.

2. Mějme oči otevřené. Dívejme se kolem sebe, věnujme pozornost těm, kteří by mohli naši pomocnou ruku potřebovat. Někdy stačí jediný pohled, jindy se musíme pokusit nahlédnout pod povrch.

3. Nastavme uši. Naslouchejme. Jen tak můžeme pomáhat efektivně a smysluplně. Skutečné potřeby se mohou od naší představy výrazně lišit, a tak než začneme cokoliv organizovat, nejprve si seniora vyslechněme. Někteří v této době nepotřebují praktickou pomoc, ale prostě někoho, kdo tu pro ně bude a vyslechne je – byť na dálku přes telefon.

4. Zapojme ústa. Nebojme se zeptat, podporu aktivně nabízet. Nečekejme, že se potřební sami ozvou, mějme odvahu udělat první krok. Pomoc ale nikdy nevnucujme, respektujme přání seniorů.

5. Přiložme ruku k dílu. I zdánlivě nenápadný dobrý skutek se počítá. Přinést malý nákup, balíček roušek, zajít s receptem do lékárny. Ne nadarmo se říká, že bez drobných kapek by neexistoval oceán.

6. ...a to všechno s rozumem! Hlídejme si své hranice, pečujme o sebe. Stále mějme na paměti, že neběžíme sprint, ale maraton. Není naším úkolem se vysílit hned na začátku. Smysluplná pomoc by měla být systematická, udržitelná, naplňující pro obě strany.

Děkujeme, že tu jste s námi pro druhé. Společně to zvládneme.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jeff Kinney
Deník malého poseroutky 15 - Samá voda
CooBoo
Greg Heffley a jeho rodiče se vydávají na výlet a hodlají si ho pořádně užít! Vysněný letní ráj ale vezme brzy za své, když se zaseknou v kempu. Do toho se přiženou mraky a začne pořádný slejvák, který Heffleyovým na náladě moc nepřidá. Dají se tyhle prázdniny ještě zachránit, nebo budou mít vody za chvíli až po krk?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+