Time out

Zveřejněno dne 25. 8. 2020
Další ročník Dne architektury se blíží
Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října 2020 cílem desátého ročníku festivalu Den architektury. Pestrý program, který nabízí přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Česku i na Slovensku zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech.„V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Program připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti, jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

V Brně nelze nepřipomenout slavného rodáka Adolfa Loose, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme. Program nabízí procházku po stopách tohoto mimořádného architekta nebo prohlídku Bauerova zámečku, jediného dochovaného Loosova díla v Brně. Den architektury zamíří i do bývalé dělnické kolonie Divišovy čtvrti, tzv. brněnské Šanghaje nebo do „Bílého domu“ z poloviny 70. let, nad jehož budoucností se vznášejí otazníky. V rámci Hurá dovnitř! se v Brně veřejnosti otevřou například oceňovaná budova Národního metodického centra obnovy památek architektury 20. století, sportovní areál Kraví hora, vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství a také nově rekonstruovaný pavlačový dům ve Francouzské ulici, který byl přestavěn na sociální bydlení. Program zve i na speciální komentované prohlídky vily Tugendhat s jejími restaurátory nebo workshop pro děti s názvem Minimum, na kterém dozvědí více o bydlení v různých dobách a koutech světa.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky věnované architektuře a urbanismu.

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+