Time out

Zveřejněno dne 5. 9. 2020
PŘEDSTAVUJEME: Útulek Tibet
Věděli jste, že nedaleko Brna najdete soukromý rodinný útulek, kde žije půl druhé stovky zvířat nejrůznějších druhů? Ne? Pak je na čase seznámit se s manžely Blaškovými, kteří na své „Noemově arše“ dali od roku 2007 přístřeší a domov bezpočtu zvířecích kamarádů. Na naše otázky odpovídali ve spolupráci s Lenkou Němcovou.


Kdo stojí za útulkem Tibet a na jaká zvířata se zaměřuje?
Soukromý azyl pro zvířata v nouzi provozují Bětka a Marek Blaškovi spolu s dobrovolníky v Marefách u Bučovic. Převládají opuštěné a nemocné kočky, kterých je přes 90. Je zde taky smečka 10 nemocných či hendikepovaných pejsků, kteří žijí s Bětkou a Markem přímo v domě. Vedle toho zde najdete zvířátka zachráněná z velkochovů: kravičky, prasátka, slepičky, ovečky a kozičky. Když k vyjmenovaným druhům připočtete králíčky, morčátka, vodní želvičky a afrického šneka, jste na počtu 11 druhů a aktuálně 146 Tibeťánků.

Zvířátka nabízíte i k adopci, jak to funguje?
Aktuálně hledá domov 96 kočiček a 10 pejsků. I pro ty hendikepované se daří nacházet dobré duše. Nedávno si například dva mladí lidé adoptovali Hardyho, pejska na vozíčku. Kočičky jsou tu zdravé i nemocné, mazlivé i plašanky k převychování, všech možných barev a věků. Kdo by chtěl některému zvířátku pomoci, ale nemůže mu nabídnout domov, může si je adoptovat na dálku a přispívat na jeho pobyt v azylu. Dostane o svém svěřenci pravidelné zprávy, může za ním přijet na návštěvu a pejsky vzít třeba na procházku.

Které své svěřence byste k adopci na dálku doporučili?
Je možná u všech Tibeťánků. Lidé si je můžou prohlédnout a vybrat na Facebooku či webu www.utulektibet.cz nebo přijít ve vyhrazený den. Vedle pejsků a kočiček je možné si adoptovat taky slepé telátko Zuzanku, kravičku Viktorku, prasátka Sidíka, Sheldona a Toníka a máme tady teď i malinké selátko podobné prasátku z Medvídka Pú. Dalšími adepty jsou vážně nemocní Tibeťánci, pro které se hůř hledá domov a péče o ně je finančně náročná. Jsou to FIV a FeLV pozitivní kočičky nebo třeba ochrnuté fenky Agátka a Lízinka, které byly zachráněny před utýráním až z Ukrajiny.

Co je FIV a FeLV?
Jedná se o vážné kočičí nemoci, které se však při správné péči nemusí vůbec projevit a lidé se jich nemusí bát – jsou přenosné jen mezi kočkami. Navíc vedlejším účinkem FeLV je, že kočičky bývají extrémně mazlivé, proto je pohled na ně v azylu o to smutnější. FIV je obdoba lidského HIV a FeLV je něco jako lidská leukemie.

Jsou nějaká kritéria na zájemce o adopci zvířete?
Vybíráme velmi poctivě. Není nic smutnějšího, než když se adoptované zvířátko do azylu vrátí. Vždy se tak od nás popravdě dozvíte o každém jeho pozitiva, ale i případná negativa. Totéž chceme od vás. Své svěřence pouštíme pouze do stejných nebo lepších podmínek než v Tibetu, a pouze do domácí péče, tedy do bytu či domku.

Na kolik vyjde péče o všechna zvířata měsíčně?
Průměrné měsíční náklady azylu jsou 220 000 Kč. Každý, kdo nějakého mazlíčka má, ví, že veterinární péče není levná. Třeba operace zubů může vyjít i na 14 000 Kč, na denním pořádku jsou odběry krve, testy exkrementů nebo kastrace. Bětka s Markem do azylu vložili celý svůj majetek, výrazně přispívá rodina. Tibet by také nemohl fungovat bez darů dobrých lidí, především individuální dárci jsou štědří. Na svého firemního sponzora útulek čeká… Připojit se může každý, klidně malou částkou, ale nejlépe pravidelně. I stovka měsíčně je pro zvířátka v nouzi finanční jistota, a když je pravidelných dárců dost, jsou to ve výsledku tisíce. Číslo transparentního účtu veřejné sbírky Útulku Tibet je 4113874028/5500. Významnou část finančních zdrojů tvoří také výtěžky z charitativních akcí.

Dvě takové budou v Brně v září, že?
Ano. Jednak je to charitativní bazárek, kde je možno za levný peníz nakoupit věci darované dobrými lidmi a přispět tak na chod útulku. Koná se o víkendu 11.–13. září v Industře v Masné 9. Druhou akcí je benefiční koncert Czech Ensemble Baroque 29. září v Místodržitelském paláci. Veškerý výtěžek půjde na zvířátka a příchozí dostanou hodinovou porci krásné vokální barokní hudby od mistrů svého oboru.

Je kromě adopce a peněžního příspěvku nějaký další způsob, jak pomoci?
Ano. Je to dobrovolnická a materiální pomoc. Na webu útulku je vypsáno, co vše je potřeba. Které krmení, jaké zdravotní pomůcky apod. Co se dobrovolníků týká, jsou potřeba především pomocníci s úklidem. Uklidit každý den po více než stovce zvířat dá zabrat… Dobrovolníci můžou chodit průběžně, ale větší úklid bývá každou poslední sobotu v měsíci dopoledne od 9 hodin.

Na závěr vzkaz od Bětky a Marka
Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Chtějí-li nás navštívit, je k tomu určena každá poslední sobota v měsíci – prohlídky začínají ve 13.00 a 15.00. Těm, kdo se na nás obracejí s umístěním zvířátka, chceme vzkázat, že opravdu už žádné přijmout nemůžeme. Ve dvou se staráme o bezmála 150 zvířat, a i když je to naše životní poslání, nemůžeme bohužel pomoci všem. A do třetice? Nekupujte, adoptujte! Útulky jsou plné zvířat, která čekají na svůj domov. Budou šťastná, když jim dáte druhou šanci. A provozovatelé útulků s nimi.

Foto: Útulek Tibet

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 09/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+