Hudba

Zveřejněno dne 6. 8. 2020
Marsalisovy variace na Stravinského
Pro naše komorní koncerty v rámci festivalů PonavaFest a Maratonu hudby Brno jsme vybrali moderní hudbu vážnou i jazzovou, kterou lze hrát i pod širým nebem. „A Fiddler’s Tale“ („Příběh šumaře“) je kompozice inspirovaná „Příběhem vojáka“, kterou složil Igor Stravinskij během první světové války, když byl v exilu. Zkomponoval ji pro provádění zejména na nekonvenčních místech, což se hodí i pro nejisté časy, které právě zažíváme, s ohledem na měnící se omezení velikosti souborů a publika.  Paul Mauffray se v rámci svých hudebních studií na New Orleans Center for Creative Arts stejně jako ostatní studenti – včetně slavného jazzového trumpetisty Wyntona Marsalise – intenzivně věnoval právě studiu Stravinského Příběhu vojáka. Stravinskij se v tomto díle inspiroval ragtimem a podobně se v roce 1998 Wynton Marsalis inspiroval Stravinskym a napsal vlastní varianci na Příběh vojáka v modernějším jazzovém stylu. 

Nyní tak má brněnské publikum jedinečnou příležitost zažít českou premiéru této hudby s vyprávěním Arnošta Goldflama. Hudební party provedou Vít Otáhal – trubka, členové Filharmonie Brno a Moravské filharmonie Olomouc a dirigent Paul Mauffray.

Upoutávka bez vypravěče: 
pátek 14. srpna 2020 na PonavaFestu v Lužánkách v 18.30

Kompletní představení s Arnoštem Goldflamem: 
neděle 16. srpna 2020 na nádvoří Domu pánů z Kunštátu v 19.30

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+