Hudba

Zveřejněno dne 4. 8. 2020
Hradišťan a Vlasta Redl spolu
Původně měla být těchto koncertů celá řada. Jeden se měl odehrát i v Brně na Špilberku. Jenže pak přišel nouzový stav, karanténa a nikdo nevěděl, co bude dál. Bučovice nakonec zůstaly pro tento rok místem jediného společného koncertu Hradišťanu s Vlastou Redlem na jižní Moravě.


Festival Rockové školy asi není pro brněnské publikum příliš známý. Možná proto, že leží poněkud stranou a jeho historie (pořádán je od roku 2013) není nijak dlouhá. Přesto na něm vystupují i velmi zvučná jména, Hradišťan s Vlastou Redlem rozhodně nepatří mezi výjimky.

Páteční slunečné odpoledne nenaznačovalo, že by tento výjimečný koncert mohla narušit nepřízeň počasí. Pak se kolem páté hodiny zatáhlo, a když jsem krátce před sedmou dorazil do Bučovic, první, čeho jsem si všiml, byl temně šedý mrak, který se „usídlil“ nad pódiem. Aby pár minut před začátkem koncertu přišla krátká intenzivní přeháňka.

První část koncertu patřila vystoupení Vlasty Redla. Vzhledem k nynějšímu období není příliš s podivem, že originální písničkář vystoupil v roušce. Ovšem on ji neměl kvůli infekci, nýbrž proto, že mu po operačním zákroku otekla levá půlka tváře.
Naštěstí pro diváky mu ani tento stav koncertování neznemožnil, i když to pro něj muselo být velmi náročné. Jeho vystoupení trvalo zhruba hodinu a on po celou dobu nepřestal vtipkovat. O své kapele, o své tvorbě i o svém zdraví.
Ve chvíli, kdy plynule předával pódium Hradišťanu, bylo sice stále dost světlo, ale už se šeřilo. Píšu to proto, že na rozdíl od Vlasty Redla je produkce Hradišťanu spíš duchovně zaměřená a tma jaksi lépe dokresluje atmosféru.

Přiznám se, že patřím spíš mezi hudební fanoušky Hradišťanu, pro jeho hudební kompaktnost i multižánrové zaměření. Ze zkušenosti vím, že čím víc hudebníků na pódiu, tím větší zážitek. Možná proto vzniká tolik rockových projektů se symfonickými orchestry. Co teprve pokud jde o interprety, kteří jsou zvyklí spolu vystupovat. Nebo spolu mají za sebou dokonce společný projekt!
Proto nevím, zda má smysl se příliš rozepisovat, jak vypadala závěrečná část koncertu, kdy byla na pódiu skoro desítka hudebníků. Snad jen zmíním, že místy mi přišlo nevhodné i fotit. Tak intenzivní hudební zážitek to byl!
Při pohledu na hodinky mi po první děkovačce bylo jasné, že přestože publikum očividně „nechce“, čas koncertu se nachýlil. Navíc se z drobné komunikace hudebníků na pódiu dalo dobře vytušit, že mnoho přídavků ani neplánují. Přesto se návštěvníci rozhodně nemuseli cítit být ochuzeni.

Téměř tříhodinová nálož velmi kvalitní hudby, výjimečné společné vystoupení moravských legend i domácké prostředí tohoto festivalu „za humny“ jihomoravské metropole je důkazem, že šlo o opravdu silný hudební zážitek!

Rockové školy: Hradišťan a Vlasta Redl s kapelou
Bučovice
24. července 2020


Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+