Hudba

Zveřejněno dne 15. 7. 2020
Trutnoff tentokrát v Brně
Jeden z nejstarších českých hudebních festivalů se vrací na scénu a oznamuje svůj program. J.A.R., Bára Poláková, Visací zámek, Plastic People, Mňága a Žďorp, Michal Prokop a Framus Five nebo Originální Pražský Synkopický Orchestr – to jsou některá ze jmen různorodé dramaturgie, která se objeví na pódiích "Fótra všech festivalů".Ten se odehraje v tradičních dnech okolo výročí sovětské okupace, letos 21.–23. srpna. Organizátoři někdejšího Trutnoff Open Air Music Festivalu po třech letech zaslouženého odpočinku přesunuli TrutnOFF BrnoON do nové lokality. Areál Na Střelnici v brněnských Pisárkách, který je s festivalem propojen nejen historicky, ale i podobou s původními lovišti, přivítá padesát účinkujících a – podle koronavirového nařízení vlády – omezený počet návštěvníků. Co do množství kapel půjde bezesporu o největší český open air festival letošního léta.

Od bohoslužeb přes punk, underground, rock či metal k folklóru
O festivalu se traduje, že již dávno překročil hranice běžné hudební přehlídky a je spíše životním postojem. Důležitější než kapely, které zde hrají, je jeho specifická atmosféra. Nepřehlédnutelný je však i jeho originální program, který nejlépe vystihují slova "od Bacha po Vlacha". Na festivalu vedle sebe vystoupily takové veličiny jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Eva Pilarová, která se stala královnou festivalu, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Pavel Bobek, Melody Makers s Ondřejem Havelkou, bavič Felix Holzmann či Waldemar Matuška.  

Dramaturgie přesunutého festivalu TrutnOFF BrnoON vychází z konceptu zavedeného dlouholetými zkušenostmi organizátorů. Hudební všehochuť, z pandemických důvodů letos výjimečně kompletně z domácích zdrojů, pokrývá legendy české scény i nejčerstvější objevy, hudebníky, kteří se vyhřívají na výsluní zájmu médií, i ty, kteří vystupují ze svého podzemního hájemství jen při zvláštních příležitostech. Tento mix, sestavený do někdy až bizarního, ale publikem vždy s otevřenou náručí přijímaného lektvaru, bude jako vždy obohacen několika zcela výjimečnými vystoupeními, jaká na jiných festivalech uvidíte jen stěží.

"Naše setkání s návratem ke kořenům u Sun River by se nedalo v této době a tomto rozsahu uskutečnit bez podpory města Brna, která je nesrovnatelná s tím, čím jsme si procházeli přes třicet let v Trutnově, kde byla prakticky nulová. I proto zde může přes koronavirová omezení vystoupit na padesát kapel, které se už většinou staly ikonami našeho setkání," uvádí organizátoři hudební přehlídky, jejíž kořeny sahají do roku 1984 a 1987, kdy první ročníky rozehnala tehdejší policie. U zrodu festivalu stál i tehdejší disident Václav Havel, který byl jeho častým návštěvníkem a patronem.

Ikonické kapely a ikonická setkání
K hlavním hvězdám, jako jsou J.A.R., Bára Poláková, Visací zámek, Mňága a Žďorp nebo Michal Prokop a Framus Five je asi zbytečné cokoli dodávat, jde vesměs o široce známé a přitom nezpochybnitelně kvalitní interprety. K dalším velkým jménům patří i "stálý inventář" někdejších trutnovských setkání, jako jsou Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer nebo Garage & Tony Ducháček.

Mezi kapely, které bývaly pod horami často k vidění a nesmějí chybět ani v novém brněnském festivalovém útočišti, patří například Čankišou, nekompromisně tvrdé Kurtizány z 25. Avenue, romští Terne Čhave, punkoví E!E nebo Marta a Rasputin. Festivalovými "nováčky" jsou třeba elektronický písničkář Kittchen, originální brněnský bluesman Jan Fic či Helemese. Undergroundovou scénu, z jejíhož podhoubí celý festival už v 80. letech minulého století vyrostl, budou zastupovat kromě legendárních Plastic People i Krchoff Band, Dáša Vokatá se známým hercem Oldřichem Kaiserem nebo nepřehlédnutelný Záviš. Ležení roztančí svým ska a reggae třeba Fast Food Orchestra.

Na festivalu nesmí chybět ani víceméně akustické písničkářství a bluegrass, zastupovaný letos jednou z největších osobností současné scény Robertem Křesťanem s kapelou Druhá tráva, stále originálnější Janou Šteflíčkovou anebo šansoniérkou Sylvií Krobovou. Folk zaštítí dvě vskutku legendy ze Sdružení Šafrán – Zuzana Homolová, ikona slovenského folku, a Jaroslav Hutka. Propojí tak česko-slovenský program. A protože jsme na území Brna s jeho velmi váženou a specifickou alternativní hudební scénou, festival obohatí svou hudbou také místní legendy Ještě jsme se nedohodli a Dunaj, bubenický mág Pavel Fajt nebo Petr Váša a Ty syčáci. Scházet nebudou ani dýdžejové.

Vstupenky si lze objednávat na stránkách festivalu www.trutnoffbrnoonfest.cz. Při objednání deseti lístků dostanete tradičně desátý zdarma. Kapacita je omezena dle aktuálních vládních nařízení.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+