Hudba

Zveřejněno dne 7. 7. 2020
Léto v Muzeum romské kultury
Muzeum romské kultury připravilo pro veřejnost sérii letních novinek, které osvěžují letní kulturní mapu města Brna. Koncerty romských hudebních hvězd, podcast, živelné programy pro rodiny s dětmi a nová, návštěvnicky příjemnější otevírací doba"Naším cílem je maximálně vyjít vstříc návštěvníkům, kteří po koronavirové krizi zůstávají v Brně nebo budou cestovat po republice," říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. "Navíc máme letos také důvod k oslavám, po dvouletých přípravách a krajinářsko-architektonické soutěži na budoucí podobu Památníku Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku máme vítězný návrh a jeho budoucí podobu. Oslavu proto věnujeme právě budoucímu památníku v Letech."

Hlavní novinkou je otevření muzea návštěvníkům i v sobotu. Kromě přístupných výstav a expozice budou každou sobotu v 10.00–16.00 připraveny speciální programy pro rodiny s dětmi na téma přírodních živlů v duchovní kultuře Romů a Sintů. Pro rodiče a děti, kteří rádi společně tvoří a poznávají, je připraven interaktivní program v expozici a venkovních prostorách muzea a výtvarná dílna v ateliéru.  

Hlavním programem léta je 6 koncertů ze série Summer Stage, které budeme mj. streamovat živě na Facebooku. Sérii zahajuje 16. července slovenská virtuózka a primáška Barbora Botošová se svou kapelou, vystoupí také brněnská funky kapela Aroma Sound nebo cimbálová muzika jiného houslového virtuóza Ivana Heráka. Sérii zakončuje Tomáš Botló, který coby hvězda československé funky scény vystoupí v Muzeu romské kultury vůbec poprvé. Koncerty budou vždy ve čtvrtek od 19.00 na venkovním pódiu na dvoře Muzea romské kultury, vstupné je dobrovolné. 

Ve dnech koncertů Summer stage budeme také po celé léto zveřejňovat na webu muzea a platformě Spotify nové díly první sezóny Podcastu Muzea romské kultury. Mapujeme v ní cestu k novému památníku: Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách od jeho protektorátní historie přes poválečně kapitoly budování vepřína, objevování tématu romského holokaustu historikem Ctiborem Nečasem nebo porevolučních kapitol boje aktivistů, pamětníků a dalších osobností za uznání obětí romského holokaustu. Speciální díly budou věnovány také archeologii holokaustu (výzkum v prostoru bývalého letského tábora a z něho vzešlé unikátní nálezy), stejně jako specifičnosti krajinářsko-architektonické soutěže. Poslední díl bude věnován vznikající knize To jsou těžké vzpomínky autorského kolektivu pod vedením Jany Horváthové. 

Letní program tím ale není ani zdaleka vyčerpán. Vedle akcí v Muzeu romské kultury na návštěvníky čeká také program v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, který má od 1. srpna upravenou otevírací dobu pro návštěvníky: 9.00–17.00.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Novotný
Normálninec
Sursum
Kniha sci-fi povídek zabývajících se řešením závažných životních témat s nadhledem, humorem a plných neotřelých a neočekávaných point... „Probudil jsem se do nezvyklého stavu. Jako vždycky jsem chtěl překontrolovat všechny zámky na dveřích, abych měl jistotu, že někdo nepřišel a v noci mi potají neotrávil jídlo, ale najednou jsem vůbec necítil nutkání něco takového dělat. Náhle mi také přišla divná různá racionální opatření typu pancéřové okenice či počítačem řízený alarm. Zkrátka a dobře, moje ochranná paranoia byla ta tam. Vůbec bych se nad tím nepozastavil a vyšel bych bezstarostně ven, nebýt vzkazu, který jsem sám sobě nechal na dveřích (součástí paranoi byl i strach z toho, že o paranoiu přijdu): „PAMATUJ, ŽE JDOU PO TOBĚ, I KDYŽ NEJSI PARANOIDNÍ“ uvědomil jsem si, že je to pravda, a ihned jsem zavolal na pohotovost do normálnince.“
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+