Time out

Zveřejněno dne 8. 5. 2020
Autostop uprostřed náměstí
V době rozruchu kolem pražského pomníku maršála Koněva a aktuálního půlkulatého výročí konce 2. světové války není od věci si připomenout, jakým způsobem Brno získalo vlastního Rudoarmějce.


Ani socha sovětského vojáka na Moravském náměstí se neobešla bez kontroverzí. Plán vzdát tímto způsobem hold osvoboditelským vojskům SSSR se stejně jako v jiných českých a slovenských městech zrodil hned s koncem války. Tak se již v roce 1946 uprostřed prostoru čerstvě přejmenovaného na náměstí Rudé armády objevil základní kámen a zanedlouho i vysokánský sokl. Původně na něm ovšem mělo spočinout docela jiné dílo. Místo praporu měl voják-osvoboditel v rukou třímat otěže, čili se mělo jednat o sochu jezdeckou. Výsledná podoba však nabrala mnohem dynamičtějších rysů. Olbřímí pětimetrový voják z bronzu má zdviženou ruku v naléhavém gestu, jímž jako by říká: "Zastavte palbu a složte zbraně!" V poťouchlé lidové představivosti ovšem převládla zcela jiná interpretace, podle které se soše začalo přezdívat Stopař.

Pomník Rudoarmějce se podařilo dokončit až v roce 1955 k desátému výročí osvobození Brna a vznikl podle návrhu slavného Bohuslava Fuchse, který proslul nejvíce coby architekt funkcionalistických budov. Zhotovení samotné sochy bylo svěřeno zkušenému akademickému sochaři Vincenci Makovskému, který je mimo jiné i autorem busty maršála Malinovského na stejnojmenném náměstí. Tedy díla, které s Rudoarmějcem bezprostředně souvisí. Jednak vzniklo také brzy po válce (roku 1950) a hlavně, Rodion Jakovlevič Malinovskij byl velitelem 2. ukrajinského frontu, který Brno v dubnu 1945 osvobodil, teoreticky vzato tedy velel i našemu neznámému vojínovi. Maršálovo kamenné poprsí je však svými rozměry i umístěním mnohem skromnější, takže celkem bez úhony přežilo až dodnes. Jeho voják takové štěstí (či snad smůlu?) neměl, hned od začátku se nacházel v centru pozornosti vandalů. Odskákal to už mnohokrát – dostal zásahy barvami různých složení a odstínů, spreji... Zatím však na svém místě zůstal. Co bude dál?


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+