Lidé

Zveřejněno dne 21. 5. 2020
TGM odlívaný i frézovaný
Jednou z nejzobrazovanějších českých osobností je bezpochyby Tomáš Garrigue Masaryk. Už za života stál modelem mnoha výtvarným zpodobněním, zvláště sochám (prý se tomu podroboval docela rád). Jako by k tomu vyzývala už sama Masarykova štíhlá, sošná postava.V Brně stojí ta nejznámější "tatíčkova" podobizna na Komenského náměstí v centru. Bronzový Masaryk na mohutném podstavci a v nadživotní velikosti má za zády budovu (jak jinak) Masarykovy univerzity a hledí k dnešnímu sídlu JAMU. Není to žádná náhoda, zde se totiž skrývá zajímavá souvislost. Ne každý ví, že v budově dnešní Janáčkovy akademie múzických umění sídlilo v 19. století gymnázium, na kterém mladý Tomáš studoval. Studoval, ale nedostudoval. Odsud totiž budoucího prezidenta Osvoboditele vyhodili kvůli jeho ostrému střetu s ředitelem ústavu. Náctiletý Masaryk dokonce v afektu vytasil na školského činitele pohrabáč, když se ten nemístným způsobem vyslovil o Masarykově poměru k jisté slečně. Všechno zlé ovšem bylo pro něco dobré, protože středoškolské studium nakonec úspěšně dokončil jinde, a to v samotné Vídni. To mu otevřelo dveře k mnohem zářnější budoucnosti, než by ho bývala čekala na Moravě…

V Brně se pak nachází ještě jedna velká socha 1. československého prezidenta. Ta spatřila světlo světa ještě za jeho života v roce 1928, u příležitosti velké výstavy k 10 letům samostatného Československa. Ví se, že šlo o Masarykovo několikametrové zpodobnění, které se nad návštěvníky výstaviště tyčilo uprostřed rotundy pavilonu A. Podivné je, že brzy nato několikametrový státník i se soklem navzdory svým rozměrům zmizel neznámo kam. Nikdy už se nenašel. Dlouho nebyly známy ani nějaké bližší informace o této soše. Až teprve v roce 2017 se podařilo zjistit, že se jednalo pravděpodobně o sádrový odlitek z dílny známého českého sochaře a medailéra Otakara Španiela. Tedy žádný unikát a originál. Stejná socha dodnes existuje například na Hradčanském náměstí před Pražským hradem.

Snad proto, že se blížilo 100. výročí založení republiky, vzešla před pár lety iniciativa prvního prezidenta na brněnské výstaviště vrátit. A protože doba pokročila, vyfrézoval nového Masaryka podle staré formy robot na základě 3D skenu, a to přímo před zraky návštěvníků. Materiálem se stal tentokrát bronz a socha nestojí uvnitř pavilonu, ale od svého odhalení 28. října 2018 venku před ním. Iniciátoři jejího návratu na výstaviště se také neopominuli náležitě zvěčnit: do soklu vložili schránku s pamětní listinou a dalšími dokumenty, které dávají na vědomí, díky komu a jak TGM č. 2 spatřil světlo světa. O této čerstvé, mechem zatím nijak neatakované soše málokdo ví. Mějte proto náskok a běžte na výstaviště zkontrolovat, jestli zase nezmizela!
Foto: MCAE Systems

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+