Time out

Zveřejněno dne 24. 5. 2020
Kam na Evropský den parků v Brně?
Park je podle encyklopedie část města nebo krajiny, ve které se nachází udržovaná zeleň. V Brně je takových parků opravdu bezpočet. Možná víc, než byste si sami mysleli. A ony jen čekají, až si jich všimnete. Tu tiše, osaměle, tu v hluku hrajících si dětí.Například park za Místodržitelským palácem, nedávno pojmenovaný po Danuši Muzikářové. Na dohled od místa, kde v roce 1969 tragicky zahynula. Nebo rozlehlé prostranství na Moravském náměstí s fontánou uprostřed je také park. Na dohled od parku na Kolišti. O některých dalších si povíme víc.

Vedle asi nejznámějšího brněnského parku v Lužánkách, jenž je využíván pro sport i k aktivnímu nebo klidovému odpočinku na rozlehlých loukách, je asi nejvýznamnějším městským parkem ten pod Špilberkem. Jeho rozloha činí 16,8 hektarů a spolu s hradem je významnou brněnskou dominantou.

Park byl založen na původně holém kopci – holý byl ze strategických důvodů – v druhé polovině 19. století na popud starosty Christiana d’Elverta. Základním prvkem kompozice parku jsou dva procházkové okruhy, vedoucí po vrstevnici, které umožňují místy široký, panoramatický rozhled po celé rozloze města. V parku jsou vysázeny mimo jiné i významné stromy: "Strom milénia", "Strom míru" a "Strom Evropské unie". Najdete je všechny?

Nedaleko parku pod Špilberkem leží další významná klidová zóna města Brna. Na dohled od rušného vlakového nádraží. Park Denisovy sady vznikl v letech 1814–1818 a park Studánka od něj oddělilo prodloužení ulice Husovy až na začátku 40. let 20. století.

Dominantou Denisových sadů je především obelisk, který byl vybudován na konci napoleonských válek v roce 1818 podle návrhu Aloise Pichla. Druhou dominantou parku byla původně dřevěná kolonáda, kterou vystřídala kolonáda dnešní – klasicistní. A zapomínat bychom neměli ani na stavbu "Pramen zdraví", která dává jméno přilehlé ulici Studánka.

Park Tyršův sad svírají vysoké domy ulic Kounicovy a Botanické, v těsném sousedství Sokolského stadionu. Hojnou navštěvovanost tohoto zákoutí můžeme připisovat i jeho malebnosti. Založen byl v roce 1911 a pojmenován po zakladateli Sokola. Kříž umístěný v centrální části parku nám připomíná, že se nacházíte v místech bývalého hřbitova. Ostatky byly samozřejmě převezeny.

Specifickou tvář má dvojúrovňový park na Slovanském náměstí. Celý je lemován tvarovanou lipovou alejí. První, spodní část slouží k procházkám. Druhá, horní část parku je vybavena dětským hřištěm. Místo je hojně využíváno především k relaxaci žáků základní školy v jeho těsném sousedství.

Dalším parkem, který stojí za pozornost, je prostranství mezi "rozevřenými nůžkami" ulic Jugoslávské a Lesnické. Schreberovy zahrádky patří do zelenější části města a nesou jméno po svém zakladateli – ortopedovi. Díky své vybavenosti jsou především vyhledávaným místem rekreace maminek s malými dětmi. Obvodová alej s lavičkami slouží zase jako klidová zóna pro seniory.

Vím, parků, které stojí za zmínku, je celá spousta. Nechci je zde všechny vyjmenovat. Spíš upozornit na to, že v květnu slavíme Evropský den parků. Můžeme se v ten den jimi jen projít. Navštívit náš oblíbený nebo "objevit" parky nové. Ty, které neznáte.

Neměli bychom také zapomínat, že jsou to oázy klidu a odpočinku ve velkoměstě. Ať už jsou v jeho centru nebo na jeho okrajích. Žel třeba polozapomenuté a chátrající.

Evropský den parků
24. května 2020

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+