Knihy

PR 1/2 str.

Zveřejněno dne 14. 3. 2020
Co to znamená být člověkem?
V edici Fobos vydavatelství Knihy Dobrovský vyšel minulý rok Výpadek systémů, první díl knižní série Z deníků robokata, vyprávějící o dobrodružstvích androida, který se dostává do patálií během svých cest obydleným vesmírem. Martha Wells za Výpadek systémů obdržela značné uznání – kniha se stala New York Times bestsellerem a vyhrála literární ceny Hugo a Nebula Awards. Od té doby vydala o tomto sebeuvědomělém androidu tři nové díly – třetí díl pod názvem Chybný protokol vyšel letos v únoru. Jednotlivě jsou to strhující dobrodružství, ale dohromady tvoří ještě větší příběh o stroji, který postupně poznává, co to znamená být člověkem.Ve Výpadku systémů je nám představen Robokat, bezpečnostní android, který má na starost ochranu skupiny vědců na vzdálené planetě. Vše začne jít z kopce, když vyjde najevo, že jiná skupina vědců byla zavražděna a Robokat je tím jediným, co je všechny udržuje naživu. Wells elegantním způsobem znázorňuje ne-lidskou postavu a doplňuje ji nevrlou osobností a závislostí na televizních seriálech.

Varování: V článku se nacházejí spoilery z knihy!

První kniha končí přežitím Robokatovy skupiny. Vedoucí Dr. Mensah koupila androidovu smlouvu a dává mu možnost vybrat si, zda s nimi zůstane, nebo půjde svou vlastní cestou. Robokat okamžitě nastupuje na vesmírnou loď , která má namířeno někam jinam. Ve zbývajících dílech s názvy Proces změny, Chybný protokol a Exit Strategy (do češtiny ještě nepřeloženo) se Robokat snaží vyhýbat těm nesnesitelným lidem, překazit plány mezihvězdné megakorporace, která porušuje významné zákony, a dopátrat se vlastní minulosti včetně toho, proč se nazývá právě „Robokat“.

V Procesu změny se Robokat vrací na místo, kde nad sebou ztratil kontrolu a zabil několik osob, a spojuje síly s výzkumnou výpravou jménem ART. Spolu s triem vědců se snaží vyjednat dohodu s jejich strašným zaměstnavatelem. Bezpečnostní stroje by neměly cestovat samy a Robokat hluboce přemýšlí o tom, jak působit jako člověk. V Chybném protokolu se octne na planetě ovládané GrayCrisem, bezohlednou megakorporací, která v první knize působila problémy. Robokat se rozhodne zjistit, co má tato společnost za lubem, přitom chrání další skupinu lidí, která se ocitla v nesnázích. V Exit Strategy se Robokat znovu schází s doktorkou Mensah a její posádkou, vyzbrojen důkazy o zločinech společnosti GrayCris. Vše končí obrovským, explodujícím zúčtováním. Od začátku do konce je to zábavná jízda, naštěstí se můžeme těšit na další román.

Robokat vám ale nebude připadat jako vzpurný či zarputilý umělý člověk, jako tomu bylo třeba u Marvina ze Stopařova průvodce galaxií od Douglase Adama nebo u Bendera z Futuramy. Wells se v knize vyhýbá lidským genderovým zájmenům a vykresluje, jak odlišně Robokat vidí svět. Dokáže zachytit a interpretovat elektromagnetické signály, nabourat se do jakéhokoli systému a pracovat děsivě vysokou rychlostí. Lidé jsou ve srovnání s ním pomalí pitomci, neschopní držet krok, a android je svými strážci jak frustrovaný, tak podrážděný. Vždy je jasné, že i když Robokat člověka připomíná, není jedním z nich.


Redakce
Článek otištěn v Kult 03/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
PR 1/2 str.


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+