Výstavy

Zveřejněno dne 29. 2. 2020
RECENZE: Pozoruhodné snímky
Chtělo by se napsat, že jsou to snímky, které mluví samy za sebe. Komentář k nim je však prostě nutný, přestože jde o opravdu špičkové fotografie – oceněné v prestižní soutěži Czech Press Photo 2019. Tedy záběry, které již odvál čas a nové události.Najdete je v Křížové chodbě brněnské Nové radnice a jsou to mnohdy fotografie na hranici reportáže a umělecké fotografie. Záběry špičkových českých (ale i slovenských) fotografů, které mnohdy působí až bizarně. Ať už vlivem na nich zachycených emocí či zajímavým úhlem pohledu.

Jde o přehlídku snímků, kterých jsme si v době jejich vzniku možná ani nevšimli. Třeba proto, že byly překryty jinou, naléhavější událostí. A zde se nám nenásilně, ale o to intenzivněji připomínají.
Výstava reflektuje snímky ve stylu prostého zachycení okamžiku, kdy se prostě "jen" něco děje, až po exkluzivní "pohledy", které nikdo nemá. Fotografie, které jsou svou kompozicí místy doslova symbolické. Například hlavní vítězný snímek Lukáše Bíby z demonstrací na pražské Letné.

K nahlédnutí je více než 200 fotografií, vesměs v sériích, přičemž témat je celkem osm. Jistě sami uznáte, že pouhých pár minut na zhlédnutí této přehlídky rozhodně nestačí. Mnohé záběry jsou i velmi sugestivní a nutí nás k zamyšlení. Například nad tím, zda se vyplatí vypravit do Adršpašských skal, pokud tato oblast již dnes nezvládá nápory turistů.

Czech Press Photo
Křížová chodba Nové radnice
Do 23. března 2020
www.czechphoto.org
Foto: Robert Žďárský

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 03/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ariana Neumann
Pod svícnem tma. Hledání příběhu mého otce
Argo
Ariana Neumann se narodila v sedmdesátých letech dvacátého století ve Venezuele – zde se začíná odvíjet i děj její knihy – v rodině úspěšného průmyslníka. V době jejího dospívání pro ni byl otec ztělesněním úspěchu a síly. Jeho ovšem pronásledovaly noční můry a probouzel se hlasitým křikem v jazyce, jejž nikdo nepoznával a ani mu nerozuměl. Otec o své minulosti nikdy nehovořil. Jednoho dne našla Ariana starý doklad totožnosti s otcovou dávnou fotografií, ale zcela neznámým jménem. V autorčině pátrání byl onen doklad prvním vodítkem, dalším se stala krabice, kterou zdědila v roce 2001 po otcově smrti. Krabice obsahovala válečné dokumenty, které konečně otevřely dveře ke skutečné minulosti Arianina otce.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+