Knihy

Zveřejněno dne 26. 3. 2020
RECENZE: Jak se dělá komiks
Kreslířka a vystudovaná scénografka Klára Tellnerová, známější pod uměleckým jménem Toy_Box, na sebe vedle příspěvků do různých časopisů a street artových prací výrazněji upozornila komiksovou novelou Moje kniha Vinnetou, která je stabilně vyprodaná. Nedávno též vyšly její ilustrace v knižním výboru z blogu Žena filmového kritika. Toy_Box nyní v Praze pořádá kurzy malování komiksů. Právě tím se zabývá ve své nové knize, jednoduše nazvané Komiksová učebnice komiksu.

Každá za 17 kapitol provází čtenáře tvorbou komiksu krok po kroku. Od inspirace a vzorů (těmi autorčinými jsou třeba Vojtěch Jasný nebo Art Spiegelman) přes tvorbu scénáře, stylizaci a lettering až po samotné kreslení. Dalšími, obecnějšími tématy jsou například boj s prokrastinací, správné nacenění vlastní práce či přerod nadšence v profesionála. Zdůrazňuje důležitost rozvíjení fantazie (například návštěvou kvalitních výstav a čtením dobrých knih) a studia dobového kontextu, ve kterém se má výsledný komiks odehrávat. Na konec každé kapitoly je zařazen seznam úkolů, které mohou skutečnému zájemci o malování obrázkových příběhů pomoci při převedení získaných tipů do praxe.

Toy_Box zvolila zajímavou koncepci. Na stránkách knihy vedle návodů nenásilně ukazuje svou osobní cestu a práci. Probíraná témata totiž hned demonstruje na vlastních kresbách. Díky tomu má čtenář pocit, jako by se ocitl na jednom z autorčiných workshopů. Jen s tím rozdílem, že tento může začít kdykoli a odkudkoli.

Autorka nabízí svoje postupy bez nároku na všeobecnou uplatnitelnost. Naopak čtenáře povzbuzuje k tomu, aby si z knihy vzal jen to, co sám aktuálně potřebuje, a aby při tvorbě hledal svou vlastní cestu.

Komiksová učebnice komiksu je v českém prostředí jediná svého druhu. Ten, kdo po jejím přečtení nepocítí touhu namalovat vlastní komiks, by si ji měl přečíst ještě jednou.

Komiksová učebnice komiksu
Toy_Box
Paseka, 2019 


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 03/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Gejdoš
Věže České republiky
Plot
Po publikaci Rozhledny, která zmapovala stavby postavené cíleně pro turisty za účelem výhledu, přichází kniha věnovaná věžím, tedy budovám, které vznikaly za jinými účely – jako okrasa, dominanta, průmyslová stavba, ukázka stavebního mistrovství či pragmaticky jako místo, odkud hlásný či ponocný z nadhledu hlídal město. Pavel Gejdoš, spoluzakladatel Klubu přátel rozhleden, pečlivě vybral 405 nejzajímavějších, nejkrásnějších a nejdostupnějších věží u nás. Jeho knihu můžete brát jako encyklopedický přehled, ale také jako vybídnutí k procházce historií či malebnou krajinou naší země.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+