Knihy

Zveřejněno dne 26. 3. 2020
RECENZE: Jak se dělá komiks
Kreslířka a vystudovaná scénografka Klára Tellnerová, známější pod uměleckým jménem Toy_Box, na sebe vedle příspěvků do různých časopisů a street artových prací výrazněji upozornila komiksovou novelou Moje kniha Vinnetou, která je stabilně vyprodaná. Nedávno též vyšly její ilustrace v knižním výboru z blogu Žena filmového kritika. Toy_Box nyní v Praze pořádá kurzy malování komiksů. Právě tím se zabývá ve své nové knize, jednoduše nazvané Komiksová učebnice komiksu.

Každá za 17 kapitol provází čtenáře tvorbou komiksu krok po kroku. Od inspirace a vzorů (těmi autorčinými jsou třeba Vojtěch Jasný nebo Art Spiegelman) přes tvorbu scénáře, stylizaci a lettering až po samotné kreslení. Dalšími, obecnějšími tématy jsou například boj s prokrastinací, správné nacenění vlastní práce či přerod nadšence v profesionála. Zdůrazňuje důležitost rozvíjení fantazie (například návštěvou kvalitních výstav a čtením dobrých knih) a studia dobového kontextu, ve kterém se má výsledný komiks odehrávat. Na konec každé kapitoly je zařazen seznam úkolů, které mohou skutečnému zájemci o malování obrázkových příběhů pomoci při převedení získaných tipů do praxe.

Toy_Box zvolila zajímavou koncepci. Na stránkách knihy vedle návodů nenásilně ukazuje svou osobní cestu a práci. Probíraná témata totiž hned demonstruje na vlastních kresbách. Díky tomu má čtenář pocit, jako by se ocitl na jednom z autorčiných workshopů. Jen s tím rozdílem, že tento může začít kdykoli a odkudkoli.

Autorka nabízí svoje postupy bez nároku na všeobecnou uplatnitelnost. Naopak čtenáře povzbuzuje k tomu, aby si z knihy vzal jen to, co sám aktuálně potřebuje, a aby při tvorbě hledal svou vlastní cestu.

Komiksová učebnice komiksu je v českém prostředí jediná svého druhu. Ten, kdo po jejím přečtení nepocítí touhu namalovat vlastní komiks, by si ji měl přečíst ještě jednou.

Komiksová učebnice komiksu
Toy_Box
Paseka, 2019 


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 03/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Novotný
Normálninec
Sursum
Kniha sci-fi povídek zabývajících se řešením závažných životních témat s nadhledem, humorem a plných neotřelých a neočekávaných point... „Probudil jsem se do nezvyklého stavu. Jako vždycky jsem chtěl překontrolovat všechny zámky na dveřích, abych měl jistotu, že někdo nepřišel a v noci mi potají neotrávil jídlo, ale najednou jsem vůbec necítil nutkání něco takového dělat. Náhle mi také přišla divná různá racionální opatření typu pancéřové okenice či počítačem řízený alarm. Zkrátka a dobře, moje ochranná paranoia byla ta tam. Vůbec bych se nad tím nepozastavil a vyšel bych bezstarostně ven, nebýt vzkazu, který jsem sám sobě nechal na dveřích (součástí paranoi byl i strach z toho, že o paranoiu přijdu): „PAMATUJ, ŽE JDOU PO TOBĚ, I KDYŽ NEJSI PARANOIDNÍ“ uvědomil jsem si, že je to pravda, a ihned jsem zavolal na pohotovost do normálnince.“
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+