Hudba

Zveřejněno dne 23. 2. 2020
Koncert ukrajinských avantgardních autorů
Prvním orchestrálním koncertem v roce 2020 představí Ensemble Opera Diversa pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka tvorbu pro smyčce Kyjevské avantgardy (Silvestrov,  Karabic). Spolu s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou uvede soubor 4. března 2020 v Redutě Querellovy písně Vojtěcha Dlaska ve světové premiéře a úpravu pro obsazení hoboje a smyčců Suity Pavla Haase z roku 1939 od kmenového skladatele EOD Ondřeje Kyase.


Podmanivé melodie Tiché hudby Valentina Silvestrova (*1937), sdělné emoce v průzračné kompoziční technice, metaforická hudba vzpomínání a reminiscencí. Subverzivita posvátného, oscilování mezi ostnem vysokého a nezbytností nízkého jako téma hudby, do níž se otiskl (pod)text francouzského románu Querelle z Brestu Jeana Geneta. První uvedení Querellových písní Vojtěcha Dlaska (*1979), z nichž zní polyrytmika a makarónská melodika. Představitel Kyjevské hudební avantgardy a syntetický symfonik Ivan Karabic (1945–2002) a jeho transkripce pro smyčcový orchestr 24 preludií pro klavír z roku 1976. Česká meziválečná avantgarda v osobě významného Janáčkova žáka Pavla Haase (1899–1944). Suita pro hoboj a klavír, op. 17, vzniklá v období okupace a citující svatováclavský chorál a píseň Ktož jsú Boží, v nové instrumentaci Ondřeje Kyase pro hoboj a smyčcový orchestr.

Program:
Valentin Silvestrov: Silent music pro smyčcový orchestr (2002) 11’ Česká premiéra
I.    Waltz of Moments – II. Evening Serenade – III. Moment of Serenade

Vojtěch Dlask: Querellovy písně pro hoboj a smyčce (2020) 22’ Premiéra
I. Femme fatale, valse – choral – valse – II. Occident—Syrta – III. "Úsměv může přivolat strach..." – IV. I love you

přestávka

Ivan Karabic: Sedm preludií pro smyčce (1997) 14′ Česká premiéra
I. Andante – II. Pesante – III. Moderato – IV. Moderato e capriccioso – V. Andantino – VI. Lento espressivo – VII. Vivo

Pavel Haas: Suita v úpravě Ondřeje Kyase pro hoboj a smyčce (1939/2015) 18’
Furioso – Con fuoco – Moderato

Obsazení:
hoboj Vilém Veverka
orchestr Ensemble Opera Diversa, koncertní mistr Jan Bělohlávek
diriguje Robert Kružík

Vilém Veverka & Ensemble Opera Diversa
Reduta (Mozartův sál), Zelný trh
4. března 2020 v 19.00
www.operadiversa.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Gejdoš
Věže České republiky
Plot
Po publikaci Rozhledny, která zmapovala stavby postavené cíleně pro turisty za účelem výhledu, přichází kniha věnovaná věžím, tedy budovám, které vznikaly za jinými účely – jako okrasa, dominanta, průmyslová stavba, ukázka stavebního mistrovství či pragmaticky jako místo, odkud hlásný či ponocný z nadhledu hlídal město. Pavel Gejdoš, spoluzakladatel Klubu přátel rozhleden, pečlivě vybral 405 nejzajímavějších, nejkrásnějších a nejdostupnějších věží u nás. Jeho knihu můžete brát jako encyklopedický přehled, ale také jako vybídnutí k procházce historií či malebnou krajinou naší země.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+