Výstavy

Zveřejněno dne 27. 1. 2020
Móda přelomu 19. a 20. století zrcadlem doby
Především dámská městská móda z období mezi lety 1880 až 1925 je k vidění na nově zpřístupněné výstavě Moravského zemského muzea nazvané Jako růže. Móda zrcadlem doby. Exponáty pečlivě vybrané ze sbírek Etnografického ústavu MZM jsou zasazeny do dobového kontextu, který módu ovlivnil a ovlivňuje vždy. 


Výstava byla zahájena vernisáží ve čtvrtek 23. ledna a potrvá do 23. srpna 2020. K vidění je v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

Na výstavě budou ke zhlédnutí nákladně řešené oděvy z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 19. a 20. století. Módní siluetu v této době tvořila turnýra, v zadní partii výrazně vypodložená sukně, kombinovaná se zdobnými kabátky. První desetiletí 20. století reprezentují šaty s výraznou esovitě prohnutou linií, kterou tvarují vrchní díly s tzv. husí hrudí a sukně protažené do vlečky.

Období ekonomické a společenské krize, které v roce 1914 vyvrcholilo válečným konfliktem, si vynutilo používání levnějších materiálů, zjednodušení střihů a přešívání starších oděvů. Velké oblibě se těšily variabilní komplety sukní s halenkami či kabátky, kterým bude věnován samostatný výstavní prostor.

Jako se po válce již společnost nevrátila ke starým pořádkům, nevrátila se ani móda ke starým formám. Módním tvůrcům byl inspirací styl art-deco a nejrůznější exotické kultury. Oděv 20. let na výstavě zastoupí několikeré šaty s charakteristickým sníženým pasem.

Opomenuto nezůstane ani oblečení mužů a dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena bude řada dobových módních doplňků, obuvi a spodního prádla.

Návštěvníci se mohou těšit i na zajímavý doprovodný program – připraveny jsou například dílny s vyráběním historických kloboučků a fascinátorů i tematický program pro děti o jarních prázdninách.

Jako růže. Móda zrcadlem doby
Dietrichsteinský palác
24. ledna – 23. srpna 2020
www.mzm.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ladislav Hoberlant
Můj deník citátů
powerprint
Kniha plná lásky, zklamání a pravdy. Kniha, kde jedna věta může změnit váš život. Jedna věta, která vás může inspirovat k překonání překážek. Jednou větou cituji a cituji svůj pocit. Přesně to je kniha Můj deník citátů. Není dne kdy by na světě nějaká láska nezačala, a nebo naopak neskončila. Forma sdílení pocitů je fenoménem dnešní doby. A já se rozhodl také sdílet.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+