Hudba

Zveřejněno dne 23. 1. 2020
Roztančené ruce
Už jste někdy viděli ruce, které tančily a zároveň vyprávěly příběh? Pokud ne, máte jedinečnou možnost. Už 30. ledna 2020 se v brněnském Klubu Leitnerova uskuteční hudební večer s uměleckým tlumočením do českého znakového jazyka "pod taktovkou" skupiny Hands Dance.

Hands Dance je skupina slyšících a neslyšících tlumočníků, která vznikla v Brně v roce 2014 a zabývá se uměleckým tlumočením do znakového jazyka. Jejich cílem je zprostředkovat kulturní zážitek neslyšícím, pro které je většina hudebních a divadelních produkcí nedostupných, jelikož jen výjimečně je možné na takovéto akci spatřit tlumočníka.

Mezi jejich doposud realizovaná divadelní představení s využitím uměleckého tlumočení pro neslyšící patří Přelet nad kukaččím hnízdem ve spolupráci s Divadlem Járy Pokojského nebo společný projekt s brněnským Buranteatrem Alenka v říši znaků. Z hudebních počinů stojí za zmínku Neslýchaně zábavný večer pořádaný Poradenským centrem pro sluchově postižené Kroměříž či předávání cen MOSTY organizované Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. V rámci těchto akcí vystupují interpreti jako Eva Pilarová, Lenka Filipová, Bohuš Matuš, Láďa Kerndl či skupina Hradišťan a Hands Dance jejich písně pravidelně doplňují uměleckým tlumočením, aby byl hudební zážitek co nejlépe zprostředkován neslyšícím. Dále se skupina účastnila již dvou ročníků festivalu Colours of Ostrava, kde zajišťovala umělecké tlumočení hudebních skupin na jedné ze scén. Na tento rok připravuje skupina mj. koncert tlumočených písní Jiřího Bulise v Divadle na Orlí či koncert ve spolupráci s brněnskou zpěvačkou Dášou Ubrovou.

Zakládajícími členy Hands Dance jsou Radka Kulichová, Veronika Slámová, Daniela Cincibus Vacková a Marcel Krištofovič. Soubor se v průběhu let rozrostl převážně o neslyšící členy, čímž získal na unikátnosti. V současnosti má skupina celkem osm členů. V roce 2017 se skupina spojila s divadelním spolkem OUKEJ, který byl založen absolventy Ateliéru Výchovná dramatika pro Neslyšící na Divadelní fakultě JAMU. Skupina Hands Dance má s tímto oborem úzké vztahy, neboť většina členů patří k jeho absolventům.

Skupina se rozhodla oslavit výročí pěti let od založení se svými fanoušky, hudebními hosty a všemi, kteří mají zájem o netradiční zážitek z hudebního vystoupení. Prvním hostem je zpěvačka Lucie Hanáková, která stála u zrodu skupiny. Právě s Lucií a s hudebníky ze seskupení HALL (později HALO) se konala první vystoupení. Tentokrát vystoupí v doprovodu kytaristy Ondřeje Mandla, baskytaristy Jiřího Lockera a klarinetisty Honzy Vancla. Druhým hostem je Karel Gott revival Morava. Tuto snad nejznámější revival formaci, která zpívá písně zlatého slavíka, tvoří zpěvák Josef Bouda a klávesista Radek Verner.

V rámci oslavy výročí založení proběhne 30. ledna 2020 slavnostní večer. Sál bude otevřen od 18.30, program začne v 19.00. Během něj bude pokřtěn kalendář, který pro své fanoušky nafotili sami členové Hands Dance. Neodmyslitelnou součástí oslavy je vystoupení muzikantů, jejichž písně budou tlumočeny samotnou skupinou. Můžete se těšit na již zmíněnou Lucii Hanákovou a Karel Gott revival Morava. A také na roztančené ruce.

Ruce tančí už 5 let
Klub Leitnerova
30. ledna 2020 od 19.00
www.leitnerka.cz


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Kolektiv autorů
Krvavý Bronx
Druhé město, Host
Populární čeští spisovatelé se inspirovali motivy z „černé kroniky“, a tak vznikla obsáhlá povídková antologie. Jejich texty se týkají a dotýkají brněnské čtvrti známé jako Bronx, což není její oficiální název: takhle se sociálně vyloučené lokalitě už dobrých třicet let říká. Všechny ty zprávy a zprávičky ovšem pocházejí z druhé poloviny 19. století – a jasně ukazují, že velký nepokoj a sociální drama nesla v sobě tahle městská část už v časech, kdy se jí ještě říkalo prostě Cejl. Irena Dousková, Kateřina Tučková, Ludvík Němec, Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Martin Reiner, Michal Konečný, Štěpán Kučera, Dora Kaprálová, Michal Sýkora, Petra Dvořáková, Jan Němec, Petr Stančík, Ondřej Hübl, Václav Kahuda či Petra Soukupová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+