Hudba

Zveřejněno dne 21. 1. 2020
Koncert současné arménské hudby
International Classical Music Awards. Nominace na Grammy. Nejen tato ocenění získalo Requiem současného arménského skladatele Tigrana Mansurjana. Dílo věnované obětem arménské genocidy v roce 1915 zazní v Besedním domě v české premiéře. Navíc za osobní účasti autora a pod taktovkou Alexandera Liebreicha, který dal podnět ke vzniku skladby.


Sólových partů se ujme sopranistka Anja Petersen a barytonista Andrew Redmond. Právě osoby autora, dirigenta a zmíněných sólistů pojí dohromady oceňovaná nahrávka z roku 2017. "Requiem je mimořádně sugestivní skladba, která propojuje svět Orientu a Okcidentu. Jeho základem je latinský liturgický text, příznačný spíše pro západní kulturu, protkaný vlivy liturgického zpěvu ortodoxní církve a východní lidové hudby," uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Mansurjan komponoval skladbu v roce 2011 na objednávku Mnichovského komorního orchestru, berlínského sboru RIAS a Alexandra Liebreicha. Latinu zvolil místo arménštiny proto, aby se interpreti nepotýkali s jazykovou bariérou. "Musel jsem důkladně pracovat s textem jak z hlediska přízvuků, v čemž jsem si nechal radit, tak z hlediska významového, fonetického i z hlediska tradice. Mou snahou bylo spojit latinská slova s tradicí arménské monodické duchovní písně. A stala se zvláštní věc. Když jsem komponoval, ztrácel jsem reálné vnímání jazyka – píšu na arménský, nebo na latinský text? Hudební myšlení má stejně tak silný vliv na jazyk, jako má jazyk na hudbu," uvedl v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu Harmonie Mansurjan.

Mimořádně sugestivní, třičtvrtěhodinová skladba zazní v druhé půli večera. Kromě sólistů a orchestru se v ní představí také Czech Ensemble Baroque Choir sbormistryně Terezy Válkové. Ten otevře večer dvěma duchovními kantátami Johanna Sebastiana Bacha. Nejprve Kantátou č. 32 Liebster Jesu, mein Verlangen (Nejmilejší Ježíši, má touho) a poté Kantátou č. 68 Also hat Gott die Welt geliebt (Neboť Bůh tak miloval svět). Obě pocházejí z doby, kdy Bach působil jako kantor v lipském kostele sv. Tomáše a kdy kantáty komponoval nejintenzivněji.

Koncert se koná ve čtvrtek a v pátek v Besedním domě od 19.30. Oběma předchází setkání se sklenkou vína, na kterém se posluchači dozvědí zajímavosti o skladbách, které později uslyší v sále. Tentokrát na besedu zavítá Tigran Mansurjan i Alexander Liebreich, zájemci si tedy mohou donést jejich nahrávky k podpisu. Setkání se koná od 18.15 do 19.00 v ředitelském salonku Besedního domu a kvůli omezené kapacitě je potřeba registrovat se předem na adrese katerina.konecna@filharmonie-brno.cz.

Čtvrteční koncert je vyprodán, k mání jsou vstupenky Stání+, na pátek zbývá necelých dvacet míst. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji, na místě nebo online na webu filharmonie-brno.cz.

Bach a Mansurjan
Besední dům
23. a 24. ledna 2020
www.filharmonie-brno.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ladislav Hoberlant
Můj deník citátů
powerprint
Kniha plná lásky, zklamání a pravdy. Kniha, kde jedna věta může změnit váš život. Jedna věta, která vás může inspirovat k překonání překážek. Jednou větou cituji a cituji svůj pocit. Přesně to je kniha Můj deník citátů. Není dne kdy by na světě nějaká láska nezačala, a nebo naopak neskončila. Forma sdílení pocitů je fenoménem dnešní doby. A já se rozhodl také sdílet.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+