Výstavy

Zveřejněno dne 11. 1. 2020
RECENZE: Jedem do Afriky
Uprostřed nejchladnějších dnů roku docela dobře bodne představa slunce a tepla. Pokud se nebojíte subtropicko-tropického žáru ani pořádné divočiny, máte až do konce února (letošní přestupný rok navíc nabízí jeden den k dobru) šanci se nechat "okouzlit Afrikou". Narážím tu na název výstavy Moravského zemského muzea, již naleznete pod mamutím chobotem v pavilonu Anthropos.

Co se týče onoho chobotu, nejedná se o žádnou velkou nadsázku. Výstava Okouzlení Afrikou se totiž nachází v přízemí a suterénu pavilonu, jehož nejznámějším exponátem je právě model pravěkého chobotnatce krášlící prostory horního patra. Jejím cílem je představit díla známých českých výtvarných umělců 20. století, kterým africký kontinent učaroval. Ať už to byla jeho rovníková "černá" nebo severní maghrebská část. Nechybí ani předměty ryze domorodé, ať už zapůjčené z Náprstkova muzea nebo ze soukromých sbírek. Rituální masky, fetiše. Animismus, islám, křesťanství. Rozmanitý a barvami hýřící svět Afriky i jeho český odraz se tu spolu dovedně mísí.

Rozeznat, co je reálné dílo zimbabwského křováka a co surrealisticky poslepoval Jan Švankmajer, dá někdy docela práci. Mnohá jména navíc mohou překvapit. Napadl by vás například v souvislosti s Afrikou takový Josef Čapek? Ve skutečnosti se tento všestranný umělec během svého života rozhodně neomezil jen na pejska s kočičkou... Své místo tu nachází celá plejáda významných malířů a sochařů, namátkou jmenujme třeba Františka Kupku, Emila Fillu, Jiřího Anderleho či Jaroslava Rónu. Je nutno vyzdvihnout, že MZM kvůli zápůjčkám oslovilo skutečně úctyhodné množství institucí i soukromých sběratelů.

Pokud jde o instalaci, úplně se nepovedl systém popisků, který není příliš systematický, a proto působí zmatečně. V době mé prosincové návštěvy také rušivě blikal jeden z reflektorů, doufejme, že v této věci již byla zjednána náprava. Africká výstava si přesto zaslouží vaši pozornost, nepropásněte ji.

Okouzlení Afrikou
Moravské zemské muzeum, Pavilon Anthropos
1. května 2019 - 29. února 2020
www.mzm.cz


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 01/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Gejdoš
Věže České republiky
Plot
Po publikaci Rozhledny, která zmapovala stavby postavené cíleně pro turisty za účelem výhledu, přichází kniha věnovaná věžím, tedy budovám, které vznikaly za jinými účely – jako okrasa, dominanta, průmyslová stavba, ukázka stavebního mistrovství či pragmaticky jako místo, odkud hlásný či ponocný z nadhledu hlídal město. Pavel Gejdoš, spoluzakladatel Klubu přátel rozhleden, pečlivě vybral 405 nejzajímavějších, nejkrásnějších a nejdostupnějších věží u nás. Jeho knihu můžete brát jako encyklopedický přehled, ale také jako vybídnutí k procházce historií či malebnou krajinou naší země.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+