Výstavy

Zveřejněno dne 11. 1. 2020
RECENZE: Jedem do Afriky
Uprostřed nejchladnějších dnů roku docela dobře bodne představa slunce a tepla. Pokud se nebojíte subtropicko-tropického žáru ani pořádné divočiny, máte až do konce února (letošní přestupný rok navíc nabízí jeden den k dobru) šanci se nechat "okouzlit Afrikou". Narážím tu na název výstavy Moravského zemského muzea, již naleznete pod mamutím chobotem v pavilonu Anthropos.

Co se týče onoho chobotu, nejedná se o žádnou velkou nadsázku. Výstava Okouzlení Afrikou se totiž nachází v přízemí a suterénu pavilonu, jehož nejznámějším exponátem je právě model pravěkého chobotnatce krášlící prostory horního patra. Jejím cílem je představit díla známých českých výtvarných umělců 20. století, kterým africký kontinent učaroval. Ať už to byla jeho rovníková "černá" nebo severní maghrebská část. Nechybí ani předměty ryze domorodé, ať už zapůjčené z Náprstkova muzea nebo ze soukromých sbírek. Rituální masky, fetiše. Animismus, islám, křesťanství. Rozmanitý a barvami hýřící svět Afriky i jeho český odraz se tu spolu dovedně mísí.

Rozeznat, co je reálné dílo zimbabwského křováka a co surrealisticky poslepoval Jan Švankmajer, dá někdy docela práci. Mnohá jména navíc mohou překvapit. Napadl by vás například v souvislosti s Afrikou takový Josef Čapek? Ve skutečnosti se tento všestranný umělec během svého života rozhodně neomezil jen na pejska s kočičkou... Své místo tu nachází celá plejáda významných malířů a sochařů, namátkou jmenujme třeba Františka Kupku, Emila Fillu, Jiřího Anderleho či Jaroslava Rónu. Je nutno vyzdvihnout, že MZM kvůli zápůjčkám oslovilo skutečně úctyhodné množství institucí i soukromých sběratelů.

Pokud jde o instalaci, úplně se nepovedl systém popisků, který není příliš systematický, a proto působí zmatečně. V době mé prosincové návštěvy také rušivě blikal jeden z reflektorů, doufejme, že v této věci již byla zjednána náprava. Africká výstava si přesto zaslouží vaši pozornost, nepropásněte ji.

Okouzlení Afrikou
Moravské zemské muzeum, Pavilon Anthropos
1. května 2019 - 29. února 2020
www.mzm.cz


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 01/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+