Time out

Zveřejněno dne 8. 1. 2020
ROZHOVOR: Ruda Švaříček. Vůně dálek a kouzlo cestování.
Už po dvacáté třetí zavítá na brněnské výstaviště největší cestovatelský festival GO Kamera, pořádaný cestovní kanceláří Livingstone. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit tentokrát, nám v živých barvách vylíčil Ruda Švaříček, dle vlastních slov "hlava a duše" festivalu.Tak jaká bude letošní GO Kamera?
Hlavní téma letos tvoří Hanzelka a Zikmund, nejslavnější čeští cestovatelé, před jejichž výkony smekáme. Cestovatelská legenda si hold zaslouží. Miroslav Zikmund oslavil 14. února 2019 neuvěřitelných 100 let a je stále ve slušné formě. Mluvil jsem s ním včera, opět těšil vyzrálou moudrostí a skvělými reakcemi. Z jeho Zlína přijedou zásadní osobnosti, povypráví o archivu HZ a dalších zajímavostech. Na Mirka Zikmunda zavzpomíná slavný řidič Karel Loprais. Nádherný zážitek přinese Městské divadlo Zlín, které přiveze hru Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. Těmto mužům je věnován i blok Petra Horkého a Miroslava Náplavy, své zážitky, které mám s Mirkem Zikmundem, představím i já. Celý programový dvojblok dostanou HZ opět v neděli 19. ledna, kdy se představí tandem Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha s filmem Cesta jako žádná ze sta o výpravě, kterou podnikli po stopách Hanzelky a Zikmunda. Téma obohatí i Vojta Nedvěd, kameraman filmu.

Jaké jsou hlavní hvězdy festivalu?

Tou největší je rakouský horolezec Peter Habeler. Nezapomenutelný tandem Messner–Habeler jako první vystoupili na Mount Everest bez přídavného kyslíku. S výjimečným horalem a stále pozitivně naladěným správným chlapíkem lze v barvách Livingstone dokonce vyrazit v příštím roce na Snowman trek do Bhútánu. Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal nás provede Skandinávií. Zpěvák Ondra Ruml umí na pódiu neuvěřitelné věci. S ním i s jeho kubánskou partnerkou si užijeme exotickou Kubu. Herečka Jitka Čvančarová se mnou byla v Tibetu, nyní má za sebou natáčení filmu Nabarvené ptáče na Ukrajině. Na Václava Marhoula, režiséra tohoto výjimečného snímku, se těším možná nejvíce. Ani Jirka Kolbaba nikdy nezklame. Lahůdkou festivalu je bylinkář Láďa Kříž. Tento mistr světa v karate léčil i Karla Gotta... Nejlepší horolezkyně Dina Štěrbová přiveze aktuální novinky ze své nemocnice v Pákistánu. Potěší i režiséři Igor Chaun a Viliam Poltikovič, herečka Jana Paulová či hudebníci Pjer la Šé'z a Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp.

Na jaké výstavy se můžeme těšit?

Dominantu tvoří výstava na téma Hanzelka–Zikmund. Z muzea Tatry Kopřivnice jsme zajistili opravdu unikátní skvost, slavný originál tatrovky, se kterým absolvovali cestu kolem světa. Návštěvníci si mohou osahat vozidlo, které dojelo až do nejvzdálenějšího Japonska. Výstavu doplní obří masky z Indonésie, rituální totemy Nové Guineje, slavné papuánské amulety… Super výstavu tvoří snímky horolezecké legendy Diny Štěrbové. Dále uvidíte mé atypické snímky z Tichomoří se skoky odvážných šílenců z obřích věží, přivázaných jen liánami ke kotníkům.

Věřil jste v době vzniku festivalu, že se z něj stane každoroční záležitost?
Je příjemné, že se festival rozrostl v největší cestovatelskou akci u nás. Ve čtyřdenním bloku přednášek se vystřídá největší počet zajímavých osobností. V sobotu a v neděli jde o 12hodinový maraton besed s promítáním. Návštěvník si vybírá ze dvou sálů. Osou je vyprávění zajímavých osobností z různých oborů a profesí: horolezci, filmaři, režiséři, spisovatelé, novináři, sportovci… Autoři filmů jsou vždy přítomni, promítání obohacují svými postřehy.

Chystají se i nějaké změny?
Ano, zlomový je právě tento ročník. Stěhujeme se do nových, lepších prostor v pavilonu P, přímo u hlavního vstupu do areálu výstaviště. Budeme blíže veletrhu GO i Regiontour. Vylepšená lokace umožní i bezbariérový vstup. Vše je "navoněné", kompaktnější.

Zažila někdy akce ohrožení?
V době, kdy všichni skloňovali slovo krize, byl další průběh otazníkem. Každý nový ročník naštěstí svědčí o lichých obavách. Návštěvníků přichází stále více, přičemž nejlepší vizitku tvoří jejich nadšené reakce a silné emoce.

Čím to je, že každoročně stoupá počet hostů i návštěvníků?
Festival děláme s šikovnou partou nadšenců. To dává akci život a potřebný dech. Máme za sebou účast mezinárodních hvězd, například Ericha von Däniken, Petera Habelera, Kurta Diembergera… Slavný Peter Habeler se k nám vrací už potřetí.

Mění se tým, který za GO Kamerou stojí?
Vše podstatné tvoříme s partou CK Livingstone. Mám štěstí na báječné lidi kolem sebe. Po celý život, profesně i celkově. Cestovatelský zápal je naštěstí přenosný. Nejsme velký profi tým, který se festivalům věnuje cíleně, prioritou je cestování. Poznávání nových míst nás stále baví…

Čím je letošní akce specifická?
Fantastická je bohatost programu. Přivítáme zajímavé zahraniční osobnosti. Od nejvyšších hor světa po Markétu Kutilovou s Kurdistánem a charitu Lékaři bez hranic se skvělým Tomášem Šebkem.

Na jaké atrakce se můžeme těšit?
Exotické kuchyně – mezi stánky netradičního pohoštění ochutnáme zajímavá exotická jídla
Degustace nápojů z Kuby – vyhlášené kubánské rumy
Ochutnávky kávy – provoněné vzorky kávy Bwindi Orphans
Soutěže o fotoaparát Olympus a další atraktivní ceny! Přihlaste také své knihy, filmy či fotografie. Hodnotné výhry mohou získat i návštěvníci. Lákavé ceny nadělí outdoorový High Point, knižní Jota i CK Livingstone.

Následují po festivalu další besedy?
Užijeme si zajímavé osobnosti i v brněnském Divadle Husa na provázku. Ve čtvrtky v únoru a březnu se zde těšte na silné příběhy. Moderování těchto pořadů si opravdu užívám.

Kterou osobnost chcete získat příště?
Sníme o Reinholdu Messnerovi, snad to v některém ročníku klapne. Potěšil byl i hvězdný horolezec a cestovatel Chris Bonington.

Mění se nějak vztah lidí k cestování?
Vášeň cestování neslábne, kouzlo silné drogy stále funguje. Motivuje, inspiruje, vzdělává, seznamuje, posouvá obzory. Zkuste to také! Třeba s CK Livingstone. Hlavně však navštivte festival GO Kamera, letos nově v pavilonu P. Akce se opět trefuje do mých narozenin. Oslavme je společně!

A na závěr - odkud jste se vrátil a kam se chystáte?
Právě jsme přiletěli z dalšího natáčení šamanismu pro Českou televizi. Namibie, Botswana, Zambie a Zimbabwe přinesly silné momenty. Na konci roku jsem odletěl s Radkem Jarošem do horské Afriky za dalšími vrcholy Koruny planety. Čeká nás Kongo, Rwanda, Uganda a Tanzánie. Vrátit se máme těsně před festivalem. Bude to opět našlapané! Stejně jako celý parádní festival.

 

Rudolf Švaříček (*1962)
Český cestovatel, horolezec a spisovatel, zakladatel cestovní kanceláře Livingstone a iniciátor GO KAMERY. Má na svém kontě bezpočet expedic na všech kontinentech a také několik knih o svých cestovatelských dobrodružstvích.

Foto: CK Livingstone

Redakce
Článek otištěn v Kult 01/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+