Time out

Zveřejněno dne 4. 12. 2019
Vědecký park VIDA! slaví první kulaté výročí
Prvního prosince to bude pět let, co se zábavní vědecký park VIDA! otevřel veřejnosti. Uplynulý čas se dá shrnout těmito slovy: přes milion návštěvníků, z toho stovky tisíc spokojených žáků, desítky tisíc hodin strávených opravami a vylepšováním exponátů, tisíce představení s pokusy, stovky programů pro rodiny, desítky dočasných výstav a jedno otevření venkovní expozice.Hodnocení uplynulých pěti let
Otevření VIDA!, 1. prosince 2014, předcházela řada pracovních cest do evropských science center. "Většinu z toho, co jsme tenkrát viděli, jsme považovali za něco nedosažitelného. Dnes můžeme hrdě prohlásit, že stačilo pár let a naše nabídka je srovnatelná s předními evropskými science centry, a to i s těmi, které mají za sebou několikanásobně delší historii," řekl ředitel Lukáš Richter. Za pět let se podařilo ve VIDA! otevřít prostor pro kutily, pořídit cestovní exponáty, vytvořit pro pedagogy on-line katalog exponátů i galerii pracovních listů, zařadit do pravidelné programové nabídky víkendové labodílny pro rodiny i večery pro dospělé nebo rozjet příměstské tábory a kroužky. "To všechno by nikdy nebylo možné bez podpory našeho zřizovatele, kterým je Jihomoravský kraj," upozorňuje Richter.

"Každý rok také aktualizujeme nabídku pro školy a připravujeme minimálně jedno nové představení s pokusy," sdělil Sven Dražan, manažer programu VIDA! S tímto typem představení se VIDA! zúčastnila i celoevropské soutěže v Hannoveru, odkud si odnesla první místo. "Navíc jsme rozjeli velké projekty na spolupráci se školami," dodal Dražan. Také dočasné výstavy obměňuje VIDA! minimálně dvakrát do roka. Od otevření jich uvedla už víc než patnáct. Za největší ukončený projekt lze určitě považovat otevření venkovní expozice, ke kterému došlo letos v červnu. "Z hlediska dalšího vývoje expozice máme radost, že se podařilo vybavit naše dílny tak, abychom si v brzké době mohli sami vyrábět vlastní prototypy exponátů," poznamenal Ondřej Hlouša, manažer expozice.

Na nezájem veřejnosti si VIDA! rozhodně stěžovat nemůže. Každý rok sem dorazí přes dvě stě tisíc návštěvníků. "Letos nám návštěvnost oproti minulému roku vzrostla ještě o dvacet procent," řekl Richter. Z průzkumu, který mezi návštěvníky proběhl během léta, vyplynulo, že 95 % dotazovaných se chystá přijít do VIDA! znova, a 98 % svou návštěvu hodnotí slovy "líbí se mi" či "spíše se mi líbí". "Nebývale pozitivní hodnocení máme i na sociálních sítích a turistických portálech," poznamenal Richter.

Plány VIDA! do dalších let

V následujících třech letech se VIDA! zaměří především na rozšíření venkovní expozice. "Postupně ji budeme doplňovat exponáty. Chceme, aby vznikla i venkovní scéna Divadla vědy a kavárna," upřesnil Hlouša. Plány se týkají také výroby vlastních exponátů. "Z pracovních cest do zahraničních science center jsme si přivezli zkušenost, že kupovat hotové exponáty od dodavatelů je z mnoha důvodů nešikovné. Jako nejlepší se ukazuje možnost vytvářet si prototypy přímo v science centru, nechat je návštěvníky otestovat, zapracovat vylepšení a teprve potom vyrobit hotový exponát," vysvětlil Hlouša.

V nadcházejícím období se VIDA! chce také zabývat zkvalitňováním služeb pro návštěvníky. Počítá se například s úpravami parkoviště i vylepšením nabídky občerstvení. "Rostoucí počet návštěvníků pro nás není to nejdůležitější. Rádi bychom se zaměřili na návštěvnický zážitek. Chceme, aby k nám lidé chodili opakovaně," vysvětlil Richter a dodal: "Vzhledem k tomu, že vývoj našeho science centra byl opravdu velmi rychlý, stojíme před úkolem naši nabídku spíše ustálit než rozšiřovat."  V neposlední řadě chce VIDA! opět návštěvníkům nabídnout nový 3D film. Premiéra je naplánovaná na březen příštího roku a mělo by se jednat o film z produkce BBC věnovaný dinosaurům.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Bogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman
Baobab
Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+