Výstavy

Zveřejněno dne 29. 11. 2019
Pohádková říše na Špilberku
Obrazy, ilustrace, koláže, šperky, trikové filmy i pohádkové knížky – to vše tvoří brněnská výtvarnice Karla Hanušová díky své fantazii a šikovným rukám. Z jejího díla vyzařuje kouzlo starých časů, vždyť největší inspirací jsou pro ni vzpomínky na dětství v brněnském Jundrově. Její celoživotní tvorbu nyní představí Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Výstava Karla Hanušová: Hajundija, zem za zavřenýma očima tam začíná 28. listopadu 2019 a potrvá až do 2. února 2020.


Velký Cikorkáč, les Zlostřepýn, Moučná Lhota pod Špehýrnou a k tomu Wyrdové nebo Pinklžáni. O čem je řeč? O místech a postavičkách z Hajundije, tajemné země fantazie a snů. Brněnská výtvarnice Karla Hanušová (*1947) má velkou představivost a zručné ruce. Maluje obrazy, kreslí ilustrace, vytváří koláže, šperky i ručně šité hračky, píše knížky a dokonce sama připravuje trikové filmy. Výtvarné umění jí však celý život bylo "jen" zálibou. Pracovala třeba v brněnském televizním studiu v oddělení dekorací a rekvizit či v maskérně; 17 let strávila v Nizozemsku. "Jako červená nit se dílem Karly Hanušové táhne vzpomínka na rodný dům v Jundrově, kde prožila dětství a kde poprvé popouštěla uzdu své obrazotvornosti," líčí kurátorka výstavy Ilona Víchová z Oddělení dějin umění Muzea města Brna.

Obrazy i další výtvory paní Hanušové přímo dýchají kouzlem starých časů. "Moje zlaté časy jsou první republika, to jsem ještě nebyla na světě. Ale z vyprávění starých lidí byl ten svět pro mě naprosto skutečný. Měla jsem ráda staré lidi, měli mi co říct," přiznává výtvarnice Karla Hanušová. Používá širokou škálu výtvarných technik: dnes s oblibou volí klasickou i digitální koláž či kombinovanou kresbu tužkou, vodovými barvami, pastelkami, temperami i černou propiskou, zatímco v počátcích u ní převládala olejomalba. "Karla Hanušová také zaznamenává své myšlenky a postřehy formou kratších básnických textů, ale píše i povídky a beletristické knihy," dodává Víchová. Vyšly už dvě: Povídání před klekáním (2011) a Hajundija, zem za zavřenýma očima (2012).

Právě Hajundija dala název celé zimní výstavě, která přiblíží poetickou tvorbu paní Hanušové. Zima je navíc jejím oblíbeným motivem. "Zimu jsem měla vždycky ráda, vzpomínám si na spoustu zimních radovánek v zasněženém Jundrově a na poklidné Vánoce. Já jsem zimní člověk," říká Hanušová. Výstava zavede návštěvníky nejen do období Vánoc a zimy, ale také do malebného světa plného snů a vzpomínek na staré časy.

Děti si na výstavě mohou projít tajuplný starobylý obchůdek, v němž potkají pohádkové bytosti z Hajundije. Muzeum města Brna v zimě tradičně představuje na hradě Špilberku brněnské osobnosti výtvarného umění, jejichž dílo je věnováno (nejen) dětem. V minulých letech tu vystavovali třeba Pavel Čech nebo Vlasta Švejdová.

Doprovodný program:
7. prosince od 10.00 do 17.00: Vánoce na Špilberku s pohádkami a vánočními zvyky
11. prosince od 16.00: komentovaná prohlídka s autorkou Karlou Hanušovou a kurátorkou Ilonou Víchovou

Karla Hanušová: Hajundija, zem za zavřenýma očima
Muzeum města Brna, Špilberk
28. listopadu 2019 – 2. února 2020
www.spilberk.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Daniel Anýž
Jdu s hlavou vztyčenou. Příběh rodiny Milady Horákové
Zeď
Co formovalo Miladu Horákovou? A kde brala tolik síly, odvahy a energie, aby dokázala přežít nacistické věznění a nepodala se ani svým komunistickým vrahům? Čtenářům se poprvé předkládá ucelený příběh celé její rodiny – statečných lidí, kteří krutě zaplatili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí o Miladě Horákové, jejím manželovi Bohuslavu Horákovi i jejich dceři Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Skutečný domov našla až jako dospělá žena v USA.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+