Time out

Zveřejněno dne 21. 11. 2019
Cesta vánočního stromu
Právě před sto lety našel Rudolf Těsnohlídek v Bílovickém lese malou Lidušku. Inspirovalo ho to k založení tradice Stromu Svobody na hlavním brněnském náměstí. Stejně jako tehdy přiveze i letos strom do Brna koňské spřežení.

Krásná brněnská tradice inspirovaná předvánočním zázrakem byla uvedena do praxe přesně před 95 roky a vánoční provázanost s Bílovicemi nad Svitavou už trvá 30 let v řadě. Strom Svobody byl navržen jako symbolická připomínka potřebných v adventní době a ze sbírky do kasičky pod jeho korunou byla financována výstavba Dětského domova Dagmar, který v tomto roce slaví 90. výročí.

Letošním vánočním stromem se stane jedle bělokorá z Hádeckého lesa v polesí Bílovice. Pochází přímo od studánky Stanislava Lolka, malíře, který inspiroval Rudolfa Těsnohlídka k napsání příběhů o lišce Bystroušce. Třináctimetrová jedle se na svou pouť do Brna vydá 23. listopadu. A nebude to jen tak ledajaká cesta! Už v Bílovicích nad Svitavou ji vypraví zástupci obce, města Brna i Mendelovy univerzity v Brně a na její počest vysadí nové sazenice stromků. Jako první následuje zastávka v Líšni, kde obyvatelé strom tažený koňmi uvítají kulturním programem. Ještě jednu zastávku si výprava dopřeje v Židenicích, a pak už bez dalších prodlev rozezní koňská kopyta dlažbu na náměstí Svobody. V 16.45 zde "stromeček" slavnostně převezme primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Program 23. listopadu 2019:

Bílovice nad Svitavou
10.00 kladení kytic u památníku Lidušky a sázení sazenic stromků
10.30 – 11.30 loučení se stromem, fanfáry trubačů ŠLP Křtiny a kulturní program
11.40 odjezd stromu taženého koňským povozem lesem nad Klajdovkou

Předpokládaná trasa:
výjezd z lesa nad Klajdovkou, vlevo po Jedovnické směrem na Ochoz, vpravo na Šimáčkovu, náměstí Karla IV., vlevo na Pohankovu a zámeček Belcredi Brno-Líšeň

Brno-Líšeň
13.15 parkoviště u hřbitova a průvod Líšní, souběh s budoucím vánočním stromem pro Líšeň 
13.30 – 14.30 zámeček Belcredi – vítání stromu, kulturní program
14.30 odjezd stromu taženého koňským povozem do Židenic

Předpokládaná trasa:
Pohankova, vpravo na náměstí Karla IV., vlevo na Novolíšeňskou, vlevo na Křtinskou, Líšeňskou a vpravo na Jamborovu.

Brno-Židenice
15.00 – 16.00 prostor před Dělnickým domem – vítání stromu, kulturní program
16.00 odjezd stromu koňským povozem na náměstí Svobody

Předpokládaná trasa: vpravo na Táborskou, Životského, Olomoucká, Křenová, Nádražní, Masarykova, náměstí Svobody

Brno-střed
16.45 příjezd na brněnské náměstí Svobody – přivítání a převzetí stromu, zdravice hostů, kulturní program

Brněnské Vánoce
29. listopadu 2019 – 5. ledna 2020


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+