Time out

Zveřejněno dne 11. 11. 2019
Provázkovská oslava 30 let svobody
Stejně jako celá Evropa, i brněnské Divadlo Husa na provázku si v těchto dnech připomíná třicáté výročí pádu tzv. Železné opony. Těžištěm oslav bude víkend od 15. do 17. listopadu 2019, ve kterém se na Zelném trhu odehraje první debata z nového provázkovského cyklu Café Revoluce, koncert kapely Zrní, Noc divadel 2019 i tzv. horizontální oslava, kterou pořádá celé Centrum experimentálního divadla společně.

Oslavy začínají už v pátek 15. listopadu první debatou z nové série, která pod názvem Café Revoluce navazuje na tradici provázkovských diskusních večerů, uváděných pod názvy Café Republika, Kabinet Havel, Kabinet Janáček nebo Husa klub. "Třicetileté výročí sametové revoluce je výzvou k úvahám nad dneškem," zdůvodňuje dramaturgyně cyklu Kateřina Menclerová. Káva, bábovka a stůl prostřený k rozhovoru. Jak před třiceti lety vypadal sen o československé demokracii a jaká je realita? V jakém světě žijeme a o jaké společnosti sníme? Jací chceme být za 30 let? První díl, který začíná 15. listopadu 2019 v 18.00 v provázek.sále, nese název: Co (z)může občanská společnost.

Listopad 1989 a 2019 nespojuje jen třicetileté výročí. Pojí je také fenomén občanských demonstrací – jeden z nejviditelnějších a nejhlasitějších projevů občanské společnosti. Už třicet let se učíme demokracii, jejíž nedílnou součástí je i aktivní občanská společnost. Jakých proměn za tu dobu doznala? Jaký byl její význam v listopadu 1989 a jaké úkoly má před sebou v listopadu 2019? Užívá všech nástrojů, které má v rukou? Co všechno vlastně (z)může a je něco, co už jí nepřísluší? Hosty tohoto prvního vydání budou: novinářka a někdejší disidentka Jana Soukupová, občanská aktivistka Hana Strašáková, veřejná ochránkyně práv a někdejší mluvčí Charty 77 Anna Šabatová a sociolog Ondřej Císař. Večer moderuje Jan Hanák.

O den později se Husa na provázku už tradičně zapojí do dalšího ročníku Noci divadel. Tato "noc otevřených divadel a výjimečných zážitků" je součástí evropského projektu European Theatre Night, který vždy třetí listopadovou sobotu prezentuje divadlo netradiční formou. I Provázek letos své diváky provede svým zákulisím. "Půjde o prohlídky těch nejskrytějších koutů a zákoutí, při kterých návštěvníci v doprovodu provázkovských herců projdou celou divadelní budovu od sklepa až po půdu," slibuje tisková mluvčí Alžběta Nagyová. "Jako bonus nabízíme pohled z nejkrásnější terasy v Brně! Zážitek je zaručený," dodává. Prohlídky budou vycházet ze vstupního foyeru od 16.00 vždy po 15 minutách. Poslední skupinka vyrazí v 18:00.

Po posledních prohlídkách v provázek.sále zahraje kapela Zrní v rámci svého tour Havlovy děti Havlovi. "V osmdesátýmdevátým nám všem v kapele bylo mezi šesti, sedmi lety, tak jsme sami nebyli schopný pochopit, co se vlastně děje. Ale naši rodiče tu tehdejší změnu prožívali silně a svoji euforii na nás přenášeli," vysvětlují čtyři Honzové a jeden Ondřej ze Zrní. "Nevěděli jsme, co svoboda a nesvoboda znamenaj, ale radost jsme měli velkou. Václav Havel tu dobu pro nás ztělesňoval, a proto jsme ho měli rádi. Jako člověka statečnýho a přitom skromnýho, usměvavýho a zároveň bojovníka." Sérií komorních koncertů pro Václava Havla chce kapela připomenout nejen osobnost prvního polistopadového prezidenta, ale celý ten zlomový rok i zásadní fakt, že žijeme ve svobodě a máme za to být vděční. Ocenit odhodlání a sílu lidí, kteří tehdy o svobodu bojovali, děkovat jim a hlasitě se za ně stavět. Koncert Havlovy děti Havlovi začíná 16. listopadu 2019 v 19.30.

Stěžejním bodem provázkovských oslav bude horizontální oslava nazvaná Třicet – společná celému Centru experimentálního divadla, tedy Divadlu Husa na provázku, HaDivadlu a Terénu.


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Novotný
Normálninec
Sursum
Kniha sci-fi povídek zabývajících se řešením závažných životních témat s nadhledem, humorem a plných neotřelých a neočekávaných point... „Probudil jsem se do nezvyklého stavu. Jako vždycky jsem chtěl překontrolovat všechny zámky na dveřích, abych měl jistotu, že někdo nepřišel a v noci mi potají neotrávil jídlo, ale najednou jsem vůbec necítil nutkání něco takového dělat. Náhle mi také přišla divná různá racionální opatření typu pancéřové okenice či počítačem řízený alarm. Zkrátka a dobře, moje ochranná paranoia byla ta tam. Vůbec bych se nad tím nepozastavil a vyšel bych bezstarostně ven, nebýt vzkazu, který jsem sám sobě nechal na dveřích (součástí paranoi byl i strach z toho, že o paranoiu přijdu): „PAMATUJ, ŽE JDOU PO TOBĚ, I KDYŽ NEJSI PARANOIDNÍ“ uvědomil jsem si, že je to pravda, a ihned jsem zavolal na pohotovost do normálnince.“
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+