Výstavy

Zveřejněno dne 28. 10. 2019
Výstava k 100. výročí bojů o suverenitu nově vzniklé republiky
V letošním roce si připomínáme 100 let od ukončení válečného konfliktu, který dnes již téměř upadl v zapomnění.

"S koncem 1. světové války a vyhlášením Československé republiky vznikla pro naše vojáky úplně nová situace," vysvětluje Josef Večeřa, náměstek ředitele TMB. "Místo návratu do svých domovů byli nasazeni k obraně hranic a zajištění suverenity nového československého státu. Jednalo se především o zabezpečení jižní a jihovýchodní hranice." Na slovenských hranicích s Maďarskem se rozhořely boje již na podzim 1918, kdy Maďarsko odmítlo uznat začlenění Slovenska, dříve Horních Uher, do nově vzniklého Československa. Boje se ještě více přiostřily po bolševickém převratu a vzniku Maďarské republiky rad. Na severní hranici vypukl spor o Těšínsko, které bylo nárokováno Polskem. Mladá republika se tak již od počátku musela bránit. Právě této historii a památce mnoha účastníků bojů na Slovensku a na Těšínsku věnuje Technické muzeum v Brně novou výstavu s názvem V těžkých dobách – Boje o hranice 1918-1919.

Výstava mapuje počátky nové Československé republiky a zvláště pak tvrdé boje od listopadu 1918 až do srpna 1919, průběh válečných operací, množství nasazených armádních jednotek, jejich rozmístění a rozdělení. Prezentuje také výstroj a výzbroj Československé armády od prvotních úprav rakousko-uherského stejnokroje až po zavedení prvního československého výstrojního předpisu. Výstava přibližuje příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se těchto událostí zúčastnili. "Návštěvníci se mohou také těšit na unikátní filmové záběry z bojiště a film o Milanu Rastislavu Štefánikovi," dodává náměstek TMB.

Výstavu realizuje Technické muzeum v Brně za poskytnutí předmětů ze sbírek Vojenského historického ústavu v Praze, Vojenského historického ústavu v Bratislavě, Východoslovenského muzea v Košicích, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Vlastivědného muzea Kyjov, Archivu města Brna, Horáckého muzea, Klubu policejní historie Brno, Československé obce legionářské a především soukromých sběratelů a rodinných příslušníků vojáků, kteří se bojů účastnili.

V těžkých dobách: Boje o hranice 1918-1919
Technické muzeum v Brně
Vernisáž 29. října v 17.00
30. října 2019 - 30. března 2020
www.technicalmuseum.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Bogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman
Baobab
Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+