Výstavy

Zveřejněno dne 14. 10. 2019
RECENZE: Zmrtvýchvstání nejslavnějšího vězně
Proslulý velitel pandurů ve službách Marie Terezie, baron František Trenck je opět na Špilberku! Tentokrát se z vězeňské budovy v zadním příkopu nastěhoval do východního křídla hradu, kde je až do konce roku vydán všanc zvědavým pohledům.Výstava Baron Trenck, nová tvář legendy jde totiž na tělo, a to doslova. Ne, neleží tu jeho mumie, ta i nadále odpočívá v kapucínské hrobce, kam byla uložena hned po jeho smrti roku 1749. K novému životu však barona probudil projekt, při němž odborníci z různých odvětví podrobně po tři roky zkoumali vše, co z jeho tělesné schránky zbylo.

Výsledky jejich bádání jsou v kostce shrnuty právě zde, ve dvou gotických sálech. Můžeme směle říci, že se tak děje zdařile, přehledně a zároveň i vizuálně atraktivně. Přestože se často jedná o odbornější záležitosti a termíny, zvláště z oblasti anatomie, jsou povětšinou předkládány přístupnou formou. A pokud jde o obsah, tam se jeden nestačí divit. V dnešní hyperkorektní době mávající ochranou osobních údajů na každém kroku je docela kuriózní setkat se najednou s pravým opakem. Baroknímu dobrodruhovi se nepodařilo skrýt prakticky nic. Nejenže známe velikost jeho bot, rozpětí paží či délku prstů. Seznámíme se i s jeho detailním chorobopisem, zjistíme, na které straně měl ve zvyku kousat, kterou rukou šermoval a nakolik pečoval o svůj chrup.

Druhá část se věnuje přiblížení postupu při tvoření 3D modelu Trenckovy hlavy a pravděpodobné podoby. A pak, na samém konci, za diskrétní plentou, se s velitelem pandurů střetneme osobně a ještě nám u toho zahraje na housle. Blízké setkání 3D druhu.

Baron Trenck, nová tvář legendy
Hrad Špilberk
3. října – 31. prosince 2019
www.spilberk.cz

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 11/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Bogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman
Baobab
Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+