Výstavy

Zveřejněno dne 5. 10. 2019
RECENZE: Groteska po izraelsku
O izraelské umělecké scéně máme v našich luzích a hájích jen pranepatrnou představu. O to neobvykleji může působit představení soudobé tvorby 16 výtvarných umělců ze státu, který si oficiálně vydobyl své místo na slunci již roku 1948, ale až dosud je jeho existence předmětem politických a hlavně vojenských konfliktů.Tak zná Izrael široká veřejnost, a to po boku stereotypních obrazů židovství, případně antisemitismu a holocaustu. A právě na to výstava s nekonvenčním názvem Drop Dead Funny reaguje a snaží se po svém vypořádat.

Ve skutečnosti se jedná o slovní hříčku. "Drop dead" v angličtině znamená něco jako (velmi neformálním způsobem řečeno) "extrémně", a zároveň vlivem slova "dead" se tu ozývá konotace se smrtí. Asi něco jako kdybychom u nás řekli, že je něco "mrtě vtipný". Smrt a hlavně černočerný, velmi nekorektní humor jsou tu totiž podstatnou složkou. Pokud nemáte žaludek na rozverné vtípky o koncentrácích a plynových komorách, raději sem nechoďte. Nemáte-li chuť prohlížet si nahého pleteného Hitlera s obscénně zdůrazněným mužským i ženským pohlavím a vůbec narážet na pánská přirození na každém kroku, také si návštěvu raději předem promyslete.

Na druhou stranu můžete do Domu pánů z Kunštátu zavítat, chcete-li se po záplavě výstav dnes tak rozšířeného konceptuálního umění osvěžit popatřením na poctivé rukodělné techniky, jako je malba, šití, pletení... Není to tedy záležitost pro každého, ale svou skupinu příznivců si jistě najde.

Drop Dead Funny. Současné izraelské umění
Dům pánů z Kunštátu
11. září – 3. listopadu 2019
www.dum-umeni.cz

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 10/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lenka Horňáková-Civade, Anne Delaflotte Mehdevi
Praha-Paříž, do vlastních rukou
Argo
Lenka žije ve Francii a Anne v Čechách. Lenka je Češka a Anne Francouzka. Ačkoliv by se zdálo, že si tyto dvě evropské kultury musí být blízké a život v jedné či druhé zemi dost podobný, každodenní potýkání se s realitou svědčí o naprostém opaku. Překvapení, pobavení i naštvání jsou málem na denním pořádku, rozdílné vnímání toho, co je nebo není správné, co je nebo není normální a co je nebo není přijatelné, může život pořádně zamotat. Přítelkyně, která prožívá více méně to samé, ale v „mé“ vlasti, je tedy ta pravá osoba, která může leccos vysvětlit, ale hlavně všechno pochopit. S notnou dávkou humoru a za pomoci kamarádčiných dopisů se s novým domovem lze sžít mnohem snáz.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+