Time out

Zveřejněno dne 29. 8. 2019
Technické muzeum se připojí k oslavám 150 let MHD
Poslední srpnový den zakončí velkolepé oslavy 150 let městské hromadné dopravy v Brně. V rámci open-air festivalu uprostřed města nebudou chybět ani historická vozidla Technického muzea v Brně.


Přehlídka, která odstartuje v ulici Lidická, přinese kromě jiného i komentované defilé historického a současného vozového parku. Právě pro tento účel vybralo brněnské technické muzeum ty největší rarity. "Do ulic v rámci oslav vyjede 20 historických vozidel z našich sbírek, a to tramvaje, historické autobusy či trolejbusy. Nebude chybět vůz č. 6 v koňském spřežení ani parní tramvaj Caroline z roku 1889. Doplní je pětice tramvajových vozidel spolu s dalšími vlečnými vozy," přibližuje výběr Tomáš Kocman, kurátor oboru Městská hromadná doprava TMB.

"Z autobusů, které si veřejnost může poslední srpnovou sobotu prohlédnout, to bude legendární Pragovka (Praga RND), jejíž podvozek byl postaven ještě jako nákladní automobil. Až později vyjely první autobusy typu Škoda 706 RO typického autobusového vzhledu, jak je známe dosud," vysvětluje Kocman. Šestici autobusů doplní historické trolejbusy. "K zajímavým exponátům z této skupiny patří například trolejbus Škoda 6Tr1 - 30. července 1949 patnáct trolejbusů právě tohoto typu zahajovalo trolejbusovou dopravu v Brně," doplňuje dále Kocman. Komentované defilé mohou návštěvníci v sobotu 31. srpna 2019 zhlédnout poprvé v 13.30 a podruhé pak od 18.00.

Technické muzeum v Brně do prostoru brněnských Lužánek přenese doslova muzejní atmosféru. Do parku nainstaluje část výstavy o historii městské hromadné dopravy, kterou mělo možnost veřejnosti ukázat již letos v rámci akce Dopravní Nostalgie 2019 v centru města. Výstava dokumentuje především historický provoz tramvají v brněnských ulicích, vývoj vozového parku či výstavbu tratí v jednotlivých historických obdobích. To vše doplní dobové dokumenty a historické fotografie.

K oslavám 150. výročí MHD se připojí také sportovci, konkrétně cyklisté, kteří letos slaví 150 let organizovaného sportu v Brně. Od 11.00 se v parku Lužánky uskuteční setkání cyklistů na historických kolech pod názvem Lužánky kolem. Kromě jiného v 16.15 odstartuje Závod kostitřasů - repríza prvního cyklistického závodu v Brně z roku 1869.

Technické muzeum v Brně má momentálně ve své sbírce více než 100 historických vozů a v současnosti se jedná o největší fond vozidel MHD v České republice. Historie sbírky spadá do roku 1971 a jejím hlavním posláním je vytváření a uchovávaní co nejúplnější dokumentace historického vývoje tohoto oboru. Výsledky své činnosti prezentuje veřejnosti v rámci předváděcích jízd a veřejných akcí během roku, jejím vrcholem letos bude Streetparty 150.

Program Lužánky kolem:
11.00 - 12.00     Brněnská míle velociped 2019 / závod časovka (880 m)
14.00 - 16.00     Spanilá jízda na historických kolech do centra Brna / jízda elegance v dobových kostýmech, trasa Lužánky – náměstí Svobody, Moravské náměstí
15.30 - 16.00    Spanilá jízda pokračuje / 150. výročí - 150 cyklistů v rámci Street party DPMB po Lidické ulici
16.15    Závod kostitřasů / repríza prvního cyklistického závodu z roku 1869 v Lužánkách


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Louisa May Alcottová
Malé ženy
Ikar
Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Malé ženy přinášíme českých čtenářům v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+