Filmy

Zveřejněno dne 21. 8. 2019
Z Londýna a San Francisca zpět do Brna
Ve čtvrtek 12. září 2019 proběhne v zahradě vily Stiassni autorská projekce filmu Tonight the World / Svět dnešní noci, který režisérka Daria Martin natočila podle snů své babičky v Brně. Součástí komponovaného pořadu bude i představení stejně inspirované video-hry a diskuze s autory.

Susi Stiassni se narodila v Brně roku 1923 do rodiny významného textilního podnikatele. Než ale stihla vystudovat gymnázium, musela židovská rodina uprchnout před nacisty. Přes Londýn se Stiassni dostali do Spojených států amerických, kde Susi strávila zbytek života. V pokročilém věku si zapisovala své sny, nejprve jako podklad pro psychoanalýzu. Dochovalo se více než 10 000 záznamů, z nichž stovky se odehrávají přímo ve vile Stiassni nebo v Brně a okolí.

"Od dětství jsem obdivovala objemné deníky své babičky, Susi Stiassni, do kterých si každé ráno zapisovala nový sen. Po své smrti v roce 2003 zanechala plnou polici s několika tucty svazků, v nichž byly zaznamenány tisíce snů ze druhé poloviny jejího života. Naštěstí mi dala svolení, abych si je přečetla. Okamžitě mě oslovilo, jak živé její zápisky byly - ožívaly na stránkách jako literatura. Tento masivní soubor snů byl ve skutečnosti životním dílem," říká Daria Martin o projektu.

Film, který bude v zahradě vily Stiassni promítán, je postaven na pěti snových příbězích. Hrají v něm čtyři herečky, které střídají role různých žen i mužů. Proměnlivý je i věk postav jednotlivých příběhů, odrážející nejen čtyři desetiletí, po které si Susi sny zapisovala, ale i stavy jejího podvědomí. Jednotlivé scény jsou velmi intimní zpovědí o pocitech a obavách pisatelky snů, ale také autorky filmu. Celkově jde o velkolepou výpověď, ve které je možné číst obavy o osudy členů rodiny během holocaustu, soucit s osudy dělníků v textilních továrnách, návrat do světa dětských her a fantazie.

Film byl natočen na třech lokacích v Brně. Byl snímán na 16mm formát a následně převeden do digitální podoby. Současně s ním vznikla na Masarykově univerzitě digitální hra. Pod vedením Jiřího Chmelíka z katedry vizuální informatiky proběhlo 3D zaměření interiérů vily Stiassni. Hráči tak mohou vilou procházet, sbírat artefakty z filmového příběhu a pročítat úryvky deníků.

Daria Martin je umělkyní vystavující po celém světě, žijící v Londýně. Je profesorkou na Ruskinově škole umění na Univerzitě v Oxfordu. Cílem jejích filmových projektů je spojovat různorodá média, jako je malba či performance, ale také vytvářet spojení mezi lidmi, předměty, vnitřními či společenskými světy. Daria Martin je laureátkou Jarman Award 2018.

Tonight the World / Svět dnešní noci: scénář a režie Daria Martin, kamera Alexander Šurkala, výtvarnice: Billur Turan, producent Laura Shacham, She Makes Productions Ltd., Jan Hubáček, GNOMON Production s.r.o. Premiéra proběhla 30. ledna 2019 v galerii The Curve v londýnském centru Barbican. V současnosti je k vidění v Contemporary Jewish Museum v San Franciscu.

Tonight the World 
Zahrada vily Stiassni, Hroznová 14, Brno 
12. září 2019
www.vila-stiassni.cz


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ivan Král
Smile
Warner Music
Album Smile s nezaměnitelným rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší. Všechny hudební nástroje nahrál Ivan Kral sám. Písně napsal se svojí ženou Cindy Hudson. Album si sám i produkoval.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+