Time out

Zveřejněno dne 19. 8. 2019
Archeopark MAMUZ zažije nájezd Hunů
Přibližně před 1500 lety se vydal král Hunů Attila se svými následovníky na dobyvačné výpravy směrem na západ. Během Hunského festivalu, který se koná v rakouském městečku Asparn an der Zaya kousek od českých hranic o víkendu 24. a 25. srpna 2019, se archeopark MAMUZ promění v dějiště příběhů jezdců z širých stepí střední Asie. Hunský festival ukáže, čím se Attila tolik proslavil, jak Hunové žili a proč jsou tak legendárním národem.Během jezdeckých představení v rámci Hunského festivalu uvidí návštěvníci slavnou bojovou taktiku tohoto národa. "Obratní Hunové dokázali své šípy z koňských hřbetů zacílit do všech směrů. Tím nepřátele zaskočili a slavili mnoho vítězných bitev," říká vědecký vedoucí muzea MAMUZ Franz Pieler. Na Hunském festivalu jezdci na koních předvedou, jaká mimořádná přesnost a obratnost je pro boj na koni potřebná.

Kromě ukázek bojového umění se návštěvníci dozvědí mnoho o životě, řemeslech a hudbě jezdeckého národa. Mohou se těšit na strhující rytmy a typický zvuk středoasijské hudby v podání Kurul Dobosok a ponořit se do hudby samotných Hunů se souborem Sedaa. Neobvyklé nástroje a mongolský hrdelní zpěv nás uvedou do atmosféry dávných dob v nádherném prostředí zámeckého parku. Hunští řemeslníci byli velmi zruční, což dokážou i současní výrobci luků, brašnáři a kováři, kteří dají nahlédnout do svého umění a odhalí historické souvislosti dávných řemesel.

Pestrý doprovodný program umožní okusit život Hunů i samotným návštěvníkům. Ti se mohou zapojit do dílen hrnčířství nebo plstění, děti si jistě rády zaházejí lasem a vyrobí dárečky z přírodních materiálů. Hunský festival na zámku MAMUZ Asparn/Zaya zaujme příběhy, jezdeckými show, hudbou, řemesly a spoustou aktivně zaměřených programů, díky kterým se historie stane zážitkem.

Festival se koná v rámci dlouhodobé výstavy Pohádky, mýty a symboly. Člověk a jeho příběhy v muzeu MAMUZ v Mistelbachu, která je kompletně přeložena i do češtiny. "Návštěvníci se na ní vydají po stopách symbolů. Dozvědí se, co je mnohým vyprávěním společné, jak důležité je pohádky číst, a odpovědí si na otázky – co v nás tyto příběhy vyvolávají, proč nás tak fascinují a co se jejich prostřednictvím dozvídáme sami o sobě," říká Pieler. Jedním z nejpozoruhodnějších exponátů celé výstavy je soška Lvího muže, zapůjčená z německého Ulmu. Jedná se o dílo staré přibližně 40 000 let, vyrobené z mamutoviny. Pro objednané skupiny zajišťuje muzeum i česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina personálu. Výstava trvá až do 24. listopadu.

Zážitkové muzeum MAMUZ
Muzeum prehistorie MAMUZ je muzeem zážitků i vědeckým centrem. Opakovaně a rozsáhle zpracovává téma "40 000 let člověka". Na zámku MAMUZ v Asparn an der Zaya je k vidění mnoho originálních prehistorických nálezů. V roce 2019 se výstava "Jezdecký luk: Archeologie. Rekonstrukce. Experiment" věnuje jezdeckým lukům Skytů, Hunů, Avarů a Maďarů. Archeologické naleziště s historických obytnými a hospodářskými objekty nabízí autentický vhled do každodenního života našich předků. V muzeu MAMUZ Mistelbach jsou výstavy každý rok zaměřeny na to nejzajímavější z 40 000 let dlouhé historie člověka.

Hunský festival
Asparn an der Zaya
24. a 25. srpna 2019
www.mamuz.at

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Miloš Doležal
Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufar: Křížová cesta
Nezávislý podmelechovský spolek
Dalším kamínkem do toufarovské mozaiky, kterou trpělivě a pečlivě skládá spisovatel Miloš Doležal, je jeho text čtrnácti zastavení křížové cesty. Čtrnáct obrazů, čtrnáct pozastavených situací na životní cestě i v trýznivém životním finále číhošťského faráře P. Josefa Toufara (1902—1950), jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás, vznikalo několik let. Doplňují je meditace-modlitby-prosby karmelitánské řeholnice Marie Judit od Ježíše Zmrtvýchvstalého z kláštera v Dačicích. Vydáno k 70. výročí smrti P. Josefa Toufara 25. února 2020.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+