Time out

Zveřejněno dne 23. 7. 2019
ROZHOVOR:Na elektrokole do zatáčky smrti
Navštívili jsme nedávno otevřenou značkovou prodejnu elektrokol Haibike Morava v Moravské Nové Vsi, abychom si popovídali s majitelem Danielem Doricou o elektrokolech značky Haibike a testovací trati, kterou provozují v těsné blízkosti prodejny. Prognózy uvádějí, že v horizontu pěti let bude na elektrokolech jezdit 60 % cyklistůNedávno jste otevřeli značkovou prodejnu elektrokol Haibike Morava. Jak slavnostní otevření proběhlo?
Slavnostní otevření proběhlo 6. června a velmi se vydařilo. Průběžně se zde vystřídalo přibližně 350 hostů. Na programu byla úžasná Bike show, které se zúčastnili mistři světa a vicemistři Evropy v Biketrialu, přičemž pro show využili i naše elektrokola. Návštěvníci si mohli vyzkoušet testovací trať, ten den skutečně plně vytíženou.

Proč jste se rozhodli prodávat pouze elektrokola?
Elektrokola jsou obecně o tom, že si sám volitelně nastavíte míru dopomoci, například motor vám může pomáhat ze 30 %, ale zbylých 70 % šlapete za své. To člověku umožňuje uříznout tzv. výkonnostní špičky, v nichž šlapete takzvaně „na krev“. Výhodou elektrokol je i zdravotní hledisko, protože na kole ve všech terénech šlapete tepovou frekvencí mezi 120 až 140 tepů za minutu, což je mimochodem dle lékařů velmi zdravé. Navíc je taková frekvence ideální pro hubnutí. Elektrokola umožňují za cenu stejné vydané energie ujet dvojnásobně další úsek nebo se vydat do náročnějších terénů.

Proč jste zvolili značku Haibike?
Je to jeden z největších výrobců elektrokol na světě. Jen v Evropě má šedesátiprocentní podíl na trhu a tím velmi silnou pozici. Tato firma jako vůbec první vyvinula horské elektrokolo – světu ho představila v roce 2009. Kola jsou to krásná, ale především velmi kvalitní, protože jsou osazena těmi nejlepší komponenty. Používají se nejkvalitnější certifikované baterie od společností Sony, Samsung či Panasonic. Životnost baterie, pro běžného zákazníka, který najezdí 150 až 200 km za týden, je přibližně 6 až 10 deset let než klesne kapacita baterie na 80 %. Kola jsou osazena špičkovými motory značek Bosch a Yamaha. Oba jsou konstruovány na životnost 100 000 kilometrů při plném zatížení. Cyklista jinými slovy zničí kolo dřív než motor. Haibike nabízí širokou paletu elektrokol. V letošní modelové řadě mají celkem 115 modelů! Vyrábějí se v Německu a mají perfektní dílenské zpracování. Oceňuji jejich absolutní spolehlivost, bezpečnost a funkčnost, jedná se o technickou špičku. Dokazuje to i skutečnost, že jsme po dobu dvouletého prodej těchto kolo neměli jedinou reklamaci.

Jaké druhy a typy kol prodáváte?
Nabízíme kola městská, dále máme k dispozici kola trekingová, která jsou určena na asfaltové nebo lesní zpevněné cesty, samozřejmě nechybějí klasická horská kola s pevnou zadní stavbou a nemůžou chybět ani celoodpružená kola, která si zákazníci pořizují pro pohodlí zadní části těla nebo do náročnějších terénů. Kola i na našich webových stránkách dělíme na ta do lehkého, středního, těžkého a nejtěžšího terénu. 

Jaký je váš typický zákazník?
Elektrokola si samozřejmě může pořídit kdokoliv. Můžou na nich jezdit i mladí lidé, ale typickým zákazníkem jsou klienti ve věku 40 let a více. Neznamená to, že tito zákazníci jsou ve fyzické nepohodě či nemají kondici, spíše chtějí spolu jako partneři zažívat dobrodružství. Nezřídka se stává, že má jeden z partnerů horší fyzickou kondici, a tak si výlet na klasických kolech neužijí společně, výkonnostně se nepotkají. Nedávno jsme prodali elektrokola jednomu manželskému páru ve věku kolem 50 let. Po 14 dnech přišli na servis kol, a hlásili nám, že jsou naprosto spokojeni, že jim kola změnila život, že nyní jezdí všude spolu, užívají si jakýkoliv výlet na delší vzdálenost nebo do náročnějšího terénu. Dá se říct, že elektrokola zlepšují partnerské vztahy. 

Jakou péči zákazníkům poskytujete přímo na prodejně?
Každému zákazníkovi věnujeme maximální osobní pozornost, projdeme s ním jeho preference, může si každé kolo vyzkoušet na zpevněné ploše i na terénní testovací trati. Kolo nastavíme dle jeho potřeb, aby byl maximálně spokojený. Novou prodejnu jsme vybavili kvalitním nářadím ParkTool. Máme kvalifikované mechaniky a staráme se, aby všechna kola byla perfektně servisována. Kromě občerstvení ve formě kávy nebo zmrzliny je na prodejně k dispozici dobíjecí stanice pro elektrokola a dvě dobíjecí stanice pro elektroauta. 

Zmínil jste vlastní testovací dráhu. Můžete ji blíže představit?
Tuto jedinečnou testovací trať v rámci ČR a SR jsme otevřeli na podzim roku 2018. Vznikla z toho důvodu, že je absolutně nezbytné, aby zákazník nekupoval zajíce v pytli a měl možnost si kolo předem vyzkoušet. Má délku 700 metrů, zahrnuje stoupání i klesání, zatáčky, most, nájezdy, výjezdy, sjezdy i prudké stoupání do kopce se sklonem 22 %. Každá zatáčka má svůj název a bezpečnostní upozornění typu: Brzdit, Opatrně či Pozor skok. Na trati máme jednu speciální prudkou zatáčku, nazvanou Zatáčka smrti, na níž si jezdec můžete vyzkoušet, jak dobře naše kola brzdí. Za ní následuje zmíněné 22% stoupání k prodejně. Máme speciálně vyčleněných několik testovacích kol, která pouštíme na trať. Kola jsou po technické stránce vždy perfektně připravena, zákazník je zaškolen, aby věděl, jak se má při jízdě chovat. 

Jaké máte do budoucna další plány?
Kromě běžné otvírací doby plánujeme pořádat také dny otevřených dveří, pravidelně jednou do měsíce některou neděli, s možností vyzkoušet si elektrokola a zajezdit si na trati. Díky tomu, že máme k dispozici velký areál, chceme prodloužit a zkvalitňovat naši testovací trať. Součástí areálu je prvorepubliková vila, kterou bychom rádi zrekonstruovali a nabídli našim zákazníkům, možnost ubytování a půjčení elektrokol. Tento model jsme pojmenovali Bed and Bike.

Co byste rád vzkázal našim čtenářům?
Všechny srdečně zvu k návštěvě naší značkové prodejny elektrokol značky Haibike. Přijďte si otestovat téměř 100 modelů elektrokol Haibike a projet se na testovací trati!

HAIBIKE MORAVA
Vinohradská 1004
Moravská Nová Ves, 691 55
tel.: +420 775 11 33 66
https://www.haibike-morava.cz/


Redakce
Článek otištěn v Kult 07/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Borkovec
Věci, které ztrácíme
Meandr
Ty jednou někde necháš vlastní hlavu! Minule klíče, včera šála – a teď sluchátka! Na co prosím tě myslíš?“ Leporelo o věcech, které často ztrácíme. Které zapomínáme ve vlaku, ve škole, na plotě, v obchodě nebo kdovíkde. O věcech, s nimiž se už neshledáme...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+