Hudba

Zveřejněno dne 25. 6. 2019
Hudební festival Znojmo
Těšte se na klasickou hudbu, ale i cimbálovou muziku i jazz. 15. ročník Hudebního festivalu Znojmo připomene hudbu skladatelů na královských dvorech a oslaví pád železné opony. Patronem festivalu je Pavel Šporcl. Největší událostí je nejlépe obsazená opera sezony – Saul G. F. Händela. V titulních rolích se představí kontratenorista světového renomé Andreas Scholl a sólista vídeňské a newyorské opery Adam Plachetka.Krásné výlety za hudbou po okolí
Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním i turistickým zážitkem. Festival totiž každoročně navštěvuje se svými koncerty ta místa, kde se podobné akce běžně nekonají. "Letos zavítáme například do proboštství na Hradišti, do Národního parku Podyjí, na magické poutní místo Heiliger Stein, na vranovský zámek, na uherčický zámek či na zámek v Písečném," vyjmenoval prezident a zakladatel festivalu Jiří Ludvík.

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z koncertů a festivalových představení. Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě. 

Pád železné opony je na Znojemsku patrný
V roce 2019 si připomínáme 30 let od pádu železné opony. Ostnatý drát na 40 let oddělil i Znojemsko od Rakouska. Stopy linie jsou na Znojemsku viditelné dodnes. Výročí, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene několika akcemi. Jednou z nich je slavnostní zahajovací koncert, kdy 11. července vystoupí na nádvoří proboštství sv. Hypolita na znojemském Hradišti světově uznávaný houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Saul je nejlépe obsazená opera této sezóny
Závěr festivalu bude patřit scénickému oratoriu Georga Friedricha Händela Saul. Přímo ve Znojmě vznikne takzvaná festivalová stagiona a návštěvníci tak budou svědky zrození jedinečné inscenace, připravené přímo pro nezaměnitelný prostor jízdárny Louckého kláštera. "Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy přijde s něčím úplně novým. Třeba Saul je opravdu česká premiéra," řekl Jiří Ludvík.

V hlavní roli se představí jeden z nejuznávanějších českých operních pěvců v zahraničí, basbarytonista Adam Plachetka. "To dílo působí impozantně. Musím říct, že jsem toto oratorium neznal až tak dobře, pouze z CD. Velmi mě ale oslovilo a v pozitivním smyslu překvapilo," řekl operní pěvec. "Saula jsme uvedli už dvakrát – v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení," doplnil.

Spolu s Adamem Plachetkou na jednom pódiu vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka a režisérským vedením Tomáše Pilaře se tak bude jednat o nejlépe obsazené operní představení této sezóny v České republice. Punc celému rozsáhlému dílu dodá rezidenční soubor Czech Ensemble Baroque. Velká operní událost se odehraje 25., 27. a 28. července 2019 a lístky jsou již v prodeji.

Hudební festival Znojmo 2019
Znojmo a okolí
11. – 28. července 2019
www.hudbaznojmo.cz 

Redakce
Článek otištěn v Kult 07/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Stefan Zweig
Svět včerejška
Paměti světoznámého rakouského autora jsou jednou z jeho nejlepších a nejdůležitějších knih, ale i jedním z pramenů pro pochopení novodobé evropské kultury. V knize jsou zachyceny formou očitého svědectví všechny nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféra jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+