Hudba

Rozhovor

Zveřejněno dne 31. 7. 2019
ROZHOVOR: Beatles Symphonic
Beatles jako klasika pop music neobyčejně dobře zapadá i do programu MHF Petra Dvorského, který je většinově věnován spíše hudbě klasické. Koncert 10. srpna 2019 v jaroměřické zámecké zahradě propojí Moravskou filharmonii Olomouc s jednou z nejlepších revivalových skupin na světě – The Backwards. Rozmlouvali jsme s Františkem Suchanským alias Georgem Harrisonem.Je tolik skupin a zpěváků – proč právě Beatles?
Na písních Beatles jsme vyrůstali od dětství. V podstatě hned od začátku kapely jsme kromě vlastní tvorby nacvičovali také repertoár Beatles. Časem jsme se na základě příznivých ohlasů publika přeorientovali výhradně na ortodoxní revival.

Kolik autorů pro vás připravuje aranžmá? S Alešem Pavlorkem, který pracoval na aranžích pro váš koncert v Jaroměřicích, spolupracujete pravidelně?
Spolupracovali jsme už s mnoha aranžéry, s Alešem Pavlorkem to je poprvé a musím říct, že se to jeví perfektně. Při prvním setkání jsme si ujasnili, o co nám půjde a jak by to mělo celé fungovat. Myslím tím skloubení orchestru a kapely. Písně, které jsme vybrali, mají potenciál, obsahují orchestrální složku, která díky Alešovi bude ještě bohatší. A zcela přizpůsobená hraní naživo. 

Kolik skladeb Beatles máte vlastně ve svém repertoáru?
Z oficiálního repertoáru 220 skladeb máme nacvičených asi kolem 110. Stále však pracujeme na dalších. Snažíme se o co nejvěrnější iluzi, používáme původní nástroje ze šedesátých let, také sázíme na co nejvěrnější image, look a souhru. 

Jak obtížně bylo sehnat originální nástroje?
Pocházejí od různých sběratelů a z aukcí z USA a Kanadě. V době, kdy jsme investovali do našich hudebních nástrojů, nebyl internet rozšířený tak jako teď. Mockrát se nám stalo, že jsme byli kvůli časovému posunu nuceni navštěvovat nonstop otevřené internetové kavárny. Často jsme skládali jednotlivé nástroje z více originálních dílů. Náš rekord je ze 13 částí složená kytara Rickenbacker. Trh byl teprve v plenkách, ale výhodou je, že naše nástroje jsou originální. Doba levných asijských kopií nás naštěstí minula.

Setkali jste se osobně s některým členem Beatles?
Zatím jsme neměli štěstí, ale za tu dobu, co Beatles hrajeme, jsme se seznámili s mnoha jejich známými a rodinnými příslušníky – například se sestrou George Harrisona Louise, s Klausem Voormanem z Plastic Ono Band a dalšími. Nedávno jsme se potkali s nevlastní matkou Paula McCartneyho Angie.

Jak dlouho již tento program hrajete a jaké máte plány do budoucna?
Ten projekt je úplně nový. Vznikl speciálně pro tento festival, včetně nových aranží pro symfonický orchestr, takže toto bude premiéra. Máme z něho radost a rádi bychom ho představili i jinde. Nějaké nabídky už přišly, ale nepředbíhejme.


Redakce
Článek otištěn v Menu 01/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Rozhovor
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+