Výstavy

Zveřejněno dne 23. 5. 2019
Zpřístupní se prostory pod sochou Rudoarmějce
Multimediální výstava Brno osvobozené!? zahájí festival Meeting Brno, připomene hodnotu svobody a zavede návštěvníky do podzemních prostor Moravského náměstí.Festival Meeting Brno a Paměť národa připomínají multimediální výstavou Brno osvobozené!? nesvobodné období za komunistické totality. Expozice byla vytvořena u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a její vernisáží 29. května 2019 zároveň zahájíme 4. ročník Meetingu Brno. Netradiční podzemní prostory vedle památníku Rudoarmějce na Moravském náměstí ožijí příběhy pamětníků až do 28. června.

Výstava nesoudí, netvrdí, nechává bez komentáře promlouvat očité svědky a přímé účastníky klíčových událostí 20. století. S celými příběhy pamětníků se lze seznámit na panelech umístěných na Moravském náměstí, zejména pak prostřednictvím multimediální projekce v podzemních prostorách někdejší přečerpávací stanice u památníku Rudoarmějce. "Impulzem pro vznik expozice Brno osvobozené!? byla výzva pořadatelů festivalu Meeting Brno, abychom pro letošní ročník vytvořili společný projekt. Díky skvělé spolupráci s Meetingem, režisérem Robinem Kvapilem a skupinou VISUALOVE se podařilo připravit, věřím, formálně i obsahově velmi atraktivní výstavu. Zážitek z výstavy pak bude možné nechat doznít v přilehlé improvizované kavárně," uvádí David Butula, ředitel pobočky Paměť národa Jihomoravský kraj.  

Festival Meeting Brno každoročně pracuje s veřejným prostorem, v němž připomíná někdy i méně známou, ale důležitou historii. Také z tohoto důvodu vznikla spolupráce s Pamětí národa. Umístěním vybraných festivalových akcí na méně obvyklých místech vznikají nové příležitosti k setkávání lidi, z čehož vychází samotný název festivalu. "Interaktivní výstava Brno osvobozené!? se bude konat v zajímavém podzemním prostoru na Moravském náměstí, kam není možnost se jindy podívat," říká ředitel festivalu Petr Kalousek a dodává: "Tento rok připravujeme v ulicích města mimo jiné divadelní představení vycházející ze známého projevu Václava Havla v Oslu nebo sólové taneční performance připomínající dramatické události srpna 1969." Meeting Brno letošním ročníkem reflektuje téma svobody a její hodnoty v dobách komunismu i dnes. Jasný podtitul "teď když máme, co jsme chtěli" vybízí k zamyšlení nad cenou svobody v dnešní společnosti. Festival se koná od 29. května do 9. června 2019 a návštěvníky láká na více než 40 akcí žánrově pestrého programu, jenž se skládá z výstav, diskusních fór, letního kina, tance, divadla, literatury, procházek, pietních akcí a mnoha dalšího.

Výstava je koprodukčním projektem Paměti národa Jihomoravský kraj a festivalu Meeting Brno a uskutečňuje se pod záštitou starosty MČ Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla. Veškeré příběhy pamětníků zaznamenala pobočka Paměti národa v Brně.

Vstup zdarma. Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce na www.brno-osvobozene.cz.

Brno osvobozené?!
Moravské náměstí
29. května – 28. června 2019
www.brno-osvobozene.cz

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Michael Třeštík
Umění vnímat umění pro děti a rodiče
Motto
Kniha je určena těm, kteří si chtějí s dětmi povídat o výtvarném umění. Naučit je dívat se na obrazy a sochy bezprostředně, bez přehnaného respektu i strachu z neporozumění. Aby si z každého setkání s výtvarným dílem dítě odneslo to, co si odnést může a dovede. Není důležité, aby hned vědělo, kdo a kdy daný obraz namaloval, je důležité, aby vědělo, proč je třeba zvláštně rozmazaný. Kniha je průpravou ke zdravému vztahu k umění.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+