Hudba

Zveřejněno dne 24. 5. 2019
Brněnský varhanní festival „Dialogy u varhan“
Milovníci varhanního umění mohou využít pestré nabídky jedinečné hudby, která v Brně rozezní prostory jezuitského kostela, Červený kostel, loretánskou kapli a kostel sv. Augustina. Na 39. ročníku festivalu se vedle domácích umělců představí interpreti z USA, Itálie, Polska, Slovenska a MaďarskaNa osmi koncertech a ve čtyřech chrámech se opět rozezní královské nástroje v centru Brna. Jejich tóny z dílen různých mistrů varhanářů obohatí hlavně červnové večery. 39. ročník s podtitulem Dialogy u varhan umožní vyslechnout průřez varhanním dílem světových a českých skladatelů od baroka až po současnost jako dialog nástrojů a lidského hlasu a prolínání různých epoch a stylů.

Zahajovací koncert ve středu 29. května 2019 v jezuitském kostele oslaví majestát krásných koncertních varhan, v průběhu festivalu je možné vyslechnout nově zrekonstruovaný barokní nástroj v Loretě nebo se zaposlouchat do textů J. A. Komenského z Labyrintu světa a ráje srdce za doprovodu varhan. Na závěr usedne 7. července 2019 za varhany v den svých 96. narozenin emeritní rektorka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a patronka festivalu, prof. Alena Veselá, která se svými hosty oslaví vlastní obdivuhodné výročí.

Rozhodně stojí za to zaznamenat si v diáři termíny koncertů a přijít se zaposlouchat do nádherné hudby, která zcela určitě přinese spoustu nevšedních zážitků.

Brněnský varhanní festival 2019
Brno 
29. května – 7. července 2019
www.varhany.nomi.cz 

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jiří Skoupý
Zapomenutý brněnský atentát
Academia
Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři vyššího z mladíků se světlými vlasy se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontroluje zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik bude ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení… Zmínění muži, Alois Bauer a Vladimír Blažka, byli členy levicové odbojové skupiny Předvoj a cílem útoku se stal 38letý důstojník, SS-Hauptsturmführer August Gölzer. Nejen na otázky, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit, se pokouší odpovědět tato kniha.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+